Barut’tan mülakat tepkisi: Liyakat değil kayırmacılık esas alınıyor

CHP Milletvekili Barut, Orman Genel Müdürlüğünde mülakatla yapılan personel alımında KPSS puanı yüksek olanlara düşük puan verilerek elendiğini belirterek, liyakatın değil kayırmacılığın esas alındığına dikkat çekti.

Barut, Bakan Pakdemirli’yi adaletsizliği ortadan kaldırmaya çağırdı.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut – Meclis Genel Kurulu

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Meclis Genel Kurulu’nda Orman Genel Müdürlüğü’nün mülakat ile yapılan personel alımına ilişkin konuşma yaptı. Barut, mülakat ile yapılan personel alımında adaylardan KPSS puanı düşük olanlara yüksek, puanları yüksek olanlara da çok düşük puan verilerek eleme yapıldığına dikkat çekti.

‘Bakan mülakatı nasıl savunacak’

Barut, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde Bakan Bekir Pakdemirli’nin katıldığı bir televizyon programında dile getirdiği sözleri hatırlattı. Barut, şunları kaydetti: “Orman Genel Müdürlüğüne 5 bin personel alımı yapılacağını duyuran Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bin 200 Mühendis, 2 bin 700 Orman Muhafaza Memuru, 800 memur ve 300 şoför alınacağını söyledi. Alımların KPSS puanına göre sıralamayla olacağını belirterek ‘Kimse kapımıza tayin, terfi ve torpil istiyorum diye gelmesin, KPSS puanları ne ise ona göre yapılacak’ diyen Bakan Pakdemirli’nin mülakatı nasıl savunacağını merak ediyoruz.”

‘AKP zihniyeti partizanlığı kayırmacılığı esas almıştır’

Ülkenin derin bir ekonomik ve siyasi kriz içinde olduğunu söyleyen Barut, “Bu durum AKP iktidarının 18 yıldır ülkemizi liyakata dayalı yönetmemesinin sonucudur. AKP zihniyeti devlette liyakatı değil, partizanlığı, ahbap çavuş ilişkilerini, cemaat tarikat öncelikli kayırmacılığı esas almıştır. Bu anlayış hakkın hukukun adaletin olmadığı toplumsal bir düzen ortaya çıkarmıştır.” dedi.

Bakan Pakdemirli’ye çağrı

Barut, AK Partinin son torpil ve kayırmacı tutumunu Orman Genel Müdürlüğüne alınacak bin 150 personel alımında gösterdiğini söyledi. Barut, “Mülakat ile yapılan elemelerde adaylardan KPSS puanı düşük olanlara yüksek puan verildi. KPSS puanları çok yüksek olanlara da çok düşük puan verilerek eleme yapılmıştır. Hiçbir ses kaydı, video çekimi ve gözlemci bulundurulmayan mülakatlara göre pek çok aday haklarının yendiğini belirmiş, itirazlarında da sonuç alamamıştır. Bakanı televizyon ekranından verdiği sözü tutmaya, bu adaletsizliği ortadan kaldırmaya davet ediyoruz.” dedi.