Başak Demirtaş’a yönelik cinsiyetçi paylaşımlara ilişkin 2 kişi gözaltında

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, Başak Demirtaş’a yönelik cinsiyetçi paylaşımlar nedeniyle şüpheli 2 kişinin gözaltında olduğunu bildirdi.

Başak Demirtaş Fotoğraf: MA

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, Sakarya’da, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eşi Başak Demirtaş’a yönelik sosyal medyada yapılan cinsiyetçi paylaşımlara ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, bir kısım basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında Demirtaş ve eşi aleyhine yapılan twitter paylaşımına dair yer alan haberlere ilişkin kamuoyunu aydınlatma zaruretinin hasıl olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Söz konusu paylaşımlarda bulunan ve kimliği tespit edilen şahıs hakkında gözaltı kararı verilmiş olup, soruşturma aşamaları hassasiyetle takip edilmektedir.” ifadesine yer verildi.

Kimliği tespit edilen V.Y. polis ekiplerince gözaltına alındı. Başsavcılığın konuyla ilgili soruşturmayı genişletmesi üzerine V.Y’nin üvey amcası V.M. de yakalandı. Şüphelilerin Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri devam ediyor.

Öte yandan paylaşımın ardından Başak Demirtaş’a aralarında avukat, sanatçı, siyasetçi, kadın aktivistlerin de olduğu çok sayıda kişi tarafından destek mesajı geldi. Selvi Kılıçdaroğlu’nun Demirtaş’a telefonla görüşerek destek verdiği öğrenildi. Başak Demirtaş, kendisine mesaj gönderen herkese twitter hesabından teşekkür etti.

Kaynak: AA