Başak Demirtaş’tan AİHM Başkanı Spano’ya Diyarbakır daveti

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Mardin kayyımını ziyaret eden AİHM Başkanı Robert Spano’yu, “Durumu bir de bizden dinlemek için, sadece bir saat ayırmanız yeterli olacaktır” diyerek Diyarbakır’a davet etti.  

Başak Demirtaş

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, sosyal medya hesabından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano’nun Mardin ziyaretinde kent valisi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş’a ziyaretini eleştirdi.  

Başak Demirtaş, Diyarbakır’a davet ettiği Spano’ya başta eşi Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin AİHM’deki davalarını anlatmak istediğini söyledi.  

Başak Demirtaş’ın, sosyal medya hesabından AİHM yargıcı Spano’yu etiketleyerek hem Türkçe hem İngilizce yaptığı paylaşımlar şöyle:  

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Sayın Robert Spano, mahkemenizin verdiği kararları uygulatmayan Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileriyle görüştünüz.”

AİHM Başkanı Robert Spano

“Son olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu ve AKP İl Başkanıyla da bir araya geldiğinizi görüyorum. Mardin, Diyarbakır’a komşu.”

‘Selahattin Demirtaş’ın davasını anlatmak isterim’

“Şayet Diyarbakır’da misafirimiz olursanız başta eşim Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarını size anlatmak isterim.” 

“Eminim ki, ziyaretiniz sırasında görüştüğünüz yetkililerinden hükümetin pozisyonunu fazlasıyla öğrenme fırsatınız oldu.”

“Durumu bir de bizden dinlemek için, bana sadece bir saat ayırmanız yeterli olacaktır. Sizi Diyarbakır misafirperverliğiyle ağırlamak isterim. Saygılarımla.”

MA