Başaran: Musa Orhan’ı cezasız bırakanlar ‘Gercüş’te ne oluyor’ diyenleri hedef aldı

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, Batman’ın Gercüş İlçesinde bir çocuğun birden fazla kişinin cinsel istismarına maruz kaldığı olaya ilişkin getirilen yayın yasağına tepki göstererek, olayın örtülmeye çalışıldığını savundu.

İpek Er olayını hatırlatan Başaran, “Musa Orhan’ı cezasız bıraktıkları gibi bugün Gercüş’te aynı tehlike varken Emniyet buna karşın kadınları, ‘Gercüş’te ne oluyor’ diyenleri hedef aldı.” dedi.

Batman’ın Gercüş İlçesi’nde bir çocuğun birden fazla kişinin cinsel istismarına maruz kaldığı olaya ilişkin HDP Kadın Meclisi basın açıklaması yaptı. Batman’da yapılan açıklamada “Çocuk istismarının affı olmaz” pankartı açılarak, “çocuk susar sen susma”, “koruma aklama yargıla” dövizleri taşındı. Açıklamada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Türkiye’de AKP iktidarıyla beraber her gün kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik istismar vakasıyla karşı karşıya kalan bir toplumsal gerçeklikle karşı karşıya olduklarını belirtti. 

İpek Er olayını hatırlattı

Musa Orhan’ın uzman çavuş olduğu dönem tecavüz ederek intihara sürüklediği İpek Er olayını hatırlatan Başaran, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak Musa Orhan sadece bir hafta tutuklu kaldı. Musa Orhan, ön kapıdan girdiği cezaevinin arka kapsından çıktı. Ve o dönem de iktidar sözcüleri, Emniyet ve İçişleri Bakanı bu meselenin failinin yargılanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyeceklerine, yaşamını yitirmiş, istismara uğramış çocukların, kadınların yanında olacaklarını söyleyeceklerine, kadınları ve buna karşı mücadele edenleri hedef gösterdiler.” 

‘Bir istismar meselesinin örtülmeye çalışıldığını farkındayız’

Gercüş’te iki ay önce bir çocuğun cinsel istismara uğradığı olayın ortaya çıktığını belirten Başaran, “Bununla ilgili yapılan haberin akabinde Valilik ve Emniyet bir tek açıklama yaptı: ‘Olayı inceliyoruz’. Dosyaya gizlilik kararı konuldu ve yayın yasağı getirildi. Bir istismar meselesinin yine cezasızlık politikasıyla örtülmeye çalışıldığının farkındayız.” dedi. 

Başaran, “Bu mesele tıpkı İpek Er olayında olduğu gibi Musa Orhanlar elini kolunu sallaya sallaya çocukları taciz ediyor, tecavüz ediyor, ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşıyorlar.” şeklinde konuştu. 

‘Gercüş’te ne oluyor diyenler hedef alındı’

Gercüş’teki istismar olayının dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun istifa gerekçesi olduğunu söyleyen Başaran, şu ifadeleri kullandı:

“Bırakın kadınlara saldırmayı bu konuyla ilgili bütün toplumdan özür dileme gerekçesidir. Ama dünden beri Valilik, Emniyet tek bir açıklama yapıyor. Yayın yasağını çiğneyenlerle ilgili soruşturma başlatılacakmış. Bir istismar dosyasıyla ilgili neden yayın yasağı getirilir? Bu olayı araştıran Jinnews’ten kadın arkadaşımız Gercüş’te tehdit edildi. Yapılan haber erişime engellendi. Üstünü örtmek için, üstünü kapatmak için. Toplum sormasın, görmesin sorgulamasın diye. Suçlular rahat rahat aklansın diye. Musa Orhan’ı cezasız bıraktıkları gibi bugün Gercüş’te aynı tehlike varken Emniyet buna karşın kadınları, ‘Gercüş’te ne oluyor’ diyenleri hedef aldı.” 

‘İstismar dosyalarının üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz’

Bir kez daha Batman’dan seslendiklerini söyleyen Başaran, “Biz kadına yönelik şiddet, istismar dosyalarında, özellikle üniformalıların işin içine karıştığı bu tür olayların üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Suçluların aklanmasına izin vermeyeceğiz.” dedi. “Yetkililer de bizi tehdit etmekten vazgeçsin.” diyen Başaran, tehditlere boyun eğmeyeceklerini, geri adım atmayacaklarını söyledi. Başaran, şu ifadeleri kullandı:

“Asıl yapacakları, işlerini yapmaktır. Suçluları failleri tespit etmek ve cezalandırmaktır. İşleri algı operasyonları ve manipülasyonlar ile dosyaya yön vermek değildir. Kendilerinde bu hakkı görmekten vazgeçsinler. Kürdistan topraklarında bu özel savaş politikalarını uygulamaktan vazgeçsinler.”

Gercüş’te ortaya çıkan istismar olayının takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade eden Başaran, “Er ya da geç bu kişilerin, faillerin yargı önünde cezalandırılmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yeni1Mecra