Başbakan Morrison, parlamentodaki tecavüz iddialarıyla ilgili özür diledi

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Liberal Partinin eski parlamento çalışanının verdiği bir televizyon mülakatıyla ortaya çıkan tecavüz iddiaları nedeniyle özür diledi. 

Avustralya Başbakanı Scott Morrison

BBC’nin haberine göre Avustralya Başbakanı Scott Morrison, eski parlamento çalışanı Brittany Higgins’in, 2019’da Parlamentodaki makamında bir bakan danışmanı tarafından tecavüze uğradığına ilişkin ifadelerini üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

‘Yeni bir soruşturma başlatılacak’

Morrison, hükümetin, eski çalışanın şikayetini gerektiği gibi ele almadığı için sorumlu olduğunu kaydetti. Olayla ilgili yeni bir polis soruşması başlatılacağı bilgisini paylaşan Morrison, parlamentodaki çalışma ortamı ve kültüre dair soruşturma başlatılması için de girişimde bulunduklarını kaydetti.

Morrison, “Umarım Brittany’nin ifadeleri hepimiz için bir uyanış çağrısı olur.” dedi. 

Kamu yayın kurumu ABC News televizyonuna dün mülakat veren 26 yaşındaki Higgins, iki yıl önce parlamentoda çalışırken Savunma Sanayi Bakanlığının endüstri gruplarıyla düzenlediği davete katıldığını belirtti. Davetin ardından kendisini evine bırakmayı teklif eden bir bakan danışmanı tarafından parlamentodaki makamına götürüldüğünü ifade eden Higgins, burada tecavüze uğradığını anlatmıştı.

AA – ANKARA