Basın-İş: Artı TV ve Artı Gerçek örnek yayıncılığına devam etmeli

Basın-İş, Artı TV ve Artı Gerçek medya kuruluşlarında yaşanan sorunların çözümü için herkesin beklentisinin örnek yayıncılığa devam edilmesi olduğunu bildirdi.

Basın-İş, sorunların çözümü için Artı TV ve Artı Gerçek’te ücretsiz ve idari izne çıkartılan 5 kişiye işbaşı yaptırılması, 2 şirket ile sözleşmenin iptal edilmeyeceğinin net şekilde ifade edilmesi çağrısında bulundu.

DİSK Basın-İş, Artı TV ve Artı Gerçek medya kuruluşlarında yöneticilerin çalışanları işten çıkarması ve “ücretsiz izin” uygulamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Artı TV ve Artı Gerçek medya kuruluşlarına hizmet üreten iki şirketle imzaladıkları protokolün kısa süre önce Türkiye’de tüm medya kuruluşlarına örnek olması dileğiyle duyurdukları hatırlatıldı.

Hukuksal zorunluluğu olmamasına karşın şirket yönetimlerinin masaya oturması ve ILO sözleşmeleri doğrultusunda protokol imzalamasının kamuoyunun takdirinin topladığının belirtildiği açıklamada, “Herkesin örnek gösterdiği ve altında da imzamız bulunan bir protokolün geçerliliğini korumak bizim için ayrıca önem taşımaktadır.” denildi.

‘İşyeri temsilcimiz ücretsiz izne çıkarıldı’

Bugüne kadar gazetecileri olduğu kadar her ortamda gazeteciliği de savunduklarının belirtildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Artı TV ve Artı Gerçek yöneticileriyle; söz konusu şirketlerde çalışanların işten çıkartılması, ücretsiz izne çıkartılması gibi konularda baskı yapması nedeniyle daha önce de birkaç kez görüşme yaptık. Bu durumun sonlandırılmasını istedik. Anlaşma sağlandığını düşündüğümüz noktada bu kez işyeri temsilcimiz, işten çıkarıldığı belirtilerek pandemi önlemleri nedeniyle ücretsiz izne çıkarıldı. İşten çıkarmalara gerekçe gösterilen ve kararın haksızlığına da delil olan görüşme ve yazışmaların tamamı elimizde mevcuttur. Tepki göstermemizin ardından her iki şirket ile Artı medya arasında bulunan anlaşmanın iptal edileceği bilgisi verildi.”

‘Artı TV ve Artı Gerçek’e zarar vermek arkadaşlarımızın emeğini boşa saymaktır’

Artı TV ve Artı Gerçek’in onlar için üretim yapan emekçilerin ürünü olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Ona zarar vermek arkadaşlarımızın emeğini boşa saymaktır. Bu nedenle açıklamamızda sorunun kaynağı olarak gördüğümüz isimleri ifade ettik. Artı Medya İcra Kurulu tarafından yapılan açıklamada ‘Hatasız olduğumuzu savunmuyoruz; elbette hatalarımız olmuştur.’ ifadesine yer veriliyor. Açık olarak ifade edilmese dahi, sorumluların hatalı olduğunun kabul edilmesi önemli bir adımdır.” denildi.

‘Sendikal mücadeleye karşı çıkmak emek düşmanlığıdır’

Sendikal mücadele ve sendikal müdahalenin üretime zarar vermeyeceğine aksine çalışma ortamının adil olmasını ve emeğin verimliliğini sağlayacağına işaret edilen açıklamada, “Sendikamızın herhangi bir muhalif yayın kurumuna düşmanlığı olmadığı açıktır ama hangi alanda olursa olsun sendikal mücadeleye karşı çıkmanın emek düşmanlığı olduğuna şüphe yoktur.” diye kaydedildi.

Herkesin beklentisinin sorunun çözülmesi ve üyeleri olmayan emekçilerin oluşturduğu örnek yayıncılığın devam etmesi olduğunun kaydedildiği açıklamada, sorunun çözümü için şu öneriler sıralandı:

  • İşten çıkarıldıkları belirtilerek ücretsiz ve idari izne çıkartılan aralarında sendika temsilcimiz Cenk Kolçak’ın da bulunduğu 5 kişiye işbaşı yaptırılmalı.
  • Protokolde yer aldığı gibi yaşanan sorunlarda, sendika temsilcileri ve sendika yönetimi ile görüşülerek karar alınmalı.
  • İki şirket ile sözleşmenin iptal edilmeyeceğinin net şekilde ifade edilmesini istiyoruz.

Yeni1Mecra