Başkale’de depremzedeler geceyi soğukta geçirdi

İran’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin can ve mal kaybına yol açtığı Başkale’de, vatandaşlar eksi 10 dereceyi bulan soğuğa karşı ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar köyü – AA

İran’ın Khoy (Hoy) ilçesinin Zerabad bölgesinde dün sabah saat 08.53’de 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından akşam saat 19.30’da aynı büyüklükte ikinci bir deprem meydana geldi. Yerin 28 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, Türkiye sınırına yakın olan Van’da hissedildi. İkinci deprem nedeniyle can kaybı yaşanmadığı belirtilirken, bazı yapılarda hasar oluştuğu kaydedildi.

Van Başkale Gelenler mahallesi – AA

Aynı şiddette ikinci deprem

Merkez üssü İran’ın Khoy kentinde dün sabah saat 08.53’de 5.9 büyüklüğünde meydana gelen ilk deprem nedeniyle Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar, Gelenler, Güvendik ve Kaşko mahallerinde hasar oluştu.

Özpınar’da 8 kişi hayatını kaybetti

En ağır hasar ve can kaybı 120 haneli Özpınar (Elbîs) mahallesinde yaşandı. 8 kişinin hayatını kaybettiği Özpınar mahallesinde, onlarca ev ve ahır yıkıldı. Nebahat Fırat, çamaşır asmak için bahçeye çıktığı sırada depremin meydana gelmesi nedeniyle enkaz altında kalmaktan kurtulurken, eşi Reis Fırat (40), çocukları Fatma (7), Muhammet Fırat (6) ve 8 aylık bebeğini kaybetti. Özpınar mahallesinde, AFAD ve jandarma ekipleri tarafından çadır kuruldu.

300 ahırın yıkıldığı köylerde, binlerce hayvan hayatını kaybetti. Gelenler mahallesinde de 1 kişi hayatını kaybetti, kerpiç evlerin çoğu yıkıldı. Yıkılmayan evler ise ağır hasar aldı. Gece hava sıcaklığının eksi 10 dereceyi bulduğu deprem bölgelerinde vatandaşlar dışarıda yaktıkları ateşlerle ısınmaya çalıştı. Depremde yaralanan 37 kişinin tedavisi ise hastanelerde devam ediyor.

Van Başkale Gelenler Mahallesi – AA

‘250 konut 300 ahır yıkıldı’

Depreme ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; 250 konut ve 300 ahırın yıkıldığını belirterek, 700 konutta ağır hazar olduğunu söyledi. Soylu İran’da saat 19.00’da meydana gelen ikinci depremde herhangi bir can ve mal kaybının söz konusu olmadığını belirtti. Soylu, köylere bin 250 çadırın sevk edildiğini söyledi.

AFAD da, meydana gelen ikinci depremin arından can kaybı ve yaralanmaya yönelik olumsuz durum ihbarı olmadığını belirtti. AFAD, depremin ardından 66 artçı sarsıntının meydana geldiğini bildirdi.