“Baştakinden daha zor dönemdeyiz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Mart ayından sonra en zor döneme girdiklerini ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Koca açıklamasında günlük koronavirüs verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye’de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 63 kişi yaşamını yitirdi, 1771 yeni vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 7 bin 249’a, toplam vaka sayısı 296 bin 391’e yükseldi.

Bugünkü iyileşen hasta sayısı 1342 olurken toplam iyileşen hasta sayısı 262 bin 602’ye ulaştı.

Hastalarda zatürre oranı yüzde 7,1 olurken ağır hasta sayısı 1351 olarak kayıtlara geçti.

Bakan Koca’nın açıklamasına göre, son hafta günlük ortalama vaka sayısına göre, en yüksek artış Kayseri’de yüzde 39,37, Ankara’da yüzde 38,84 ve Mersin’de yüzde 36,99 oldu.

Koca, “Son üç günün son haftayla karşılaştırmasıyla artış yaşanan ilimizin olmaması da son derece umut vericidir” dedi. Koca, hasta sayısında azalış olan illerin ise, yüzde 27,1 ile Artvin ve yüzde 26,37 ile Bartın olduğunu açıkladı.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bize kulak vermek üzere ekran başına geçen hanımefendi ve beyefendilere teşekkür ediyorum. Sağlık ordularımızın kahramanlarımızdan gelecek haberleri kendi oğlundan haber bekleyen gibi bekleyen anne ve babalara teşekkür ediyorum. Sahada virüsün izini süren ekiplerimizin sizlere selamlarını sunuyorum.

Ülkemizde virüse 10 Mart’ta rastlanmıştı. 17 Mart’ta ilk kaybımızı vermiştik. O gün itibarıyla test sayısı 98’di. Salgında çok şey yaşadık. 7 bin 185 hayat son buldu. Bugün ağır hasta sayımız 1300’ün üzerinde toplam vaka sayımız yüz binlerle ifade buluyor.

Biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor dönemdeyiz. Daha zor ve umutların gerçekleşmeye yakın olduğu bir dönemdir. DSÖ verilerine göre dünya genelinde 29 milyon 500 bini geçti. Hayatını kaybeden kişi sayısı milyona yaklaştı.

“Son iki aydır bulaşma hızı katlandı”

Son iki aydır bulaşma hızlandı. Sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat artmış durumda. Kendinizi sağlık çalışanının yerine koyun. Onların cephede sizin için göğüs göğüse çarpıştığını bilin. Onlara vereceğiniz destek tedbirlere uymaktır. Hastalığa yakalanmayarak onlara güç verin. Bu savaşta hayati cephe hastanelerimizdir. Bu cephede kayıplarımız oldu.

Eşi benzeri olmayan fedakarlıkların sonu artık ölüm olmasın. Size sağlık personelimizden hep iyi haberler verebilmemiz için bize tedbirleri uyarak yardım edin. Virüs her gün çok sayıda insana bulaşmaya devam ediyor. Hareket kabiliyeti olmadığına göre bunun Türkçesi şudur; çok sayıda insanımız tedbir almayarak her gün kendini virüse maruz bırakmaktadır.