Batman Barosu avukatlarından taciz protestosu

HABER MERKEZİ – Batman Barosu’na bağlı kadın avukatlar, bir erkek avukat tarafından etek giyen bir kadın meslektaşlarının fotoğrafının çekilerek iletişim gruplarında paylaşılarak taciz edildiği iddiasına karşı bütün avukatlara “sessiz kalma” çağrısında bulundu.

Batman Barosu’na bağlı kadın avukatlar, meslektaşlarına yönelik taciz iddialarına ilişkin Baro binasında basın açıklaması yaptı. Avukatlar adına açıklamayı okuyan Avukat Dorşin Şıkgenç, “Baromuza mensup bir erkek avukat tarafından etek giyen bir kadın meslektaşımızın fotoğrafı çekilerek iletişim gruplarında paylaşıldığı iddia edilmektedir. Biz kadın avukatlar olarak bu iddia karşısında sessiz kalmıyoruz ve rahatsızlığımızı bildiriyoruz” dedi.

Söz konusu iddialara karşı tüm avukatlara çağrıda bulunan Şıkgenç, “Bu vaka karşısında durmaya ve kadınları belli kalıplara uydurmaya çalışan, bu kalıplara uymayan kadınları konuşmalarda özne haline getiren zihniyetin karşısında sesini yükseltmesini ve birlik olmaya çağırıyoruz.” dedi.

 “Genel olarak kadınların eteğinin boyunu, rujunun rengini, saçının boyunu, dekoltesini, sutyenin askısını sorun haline getiren zihniyete sessiz kalan kadın veya erkek herkesin ataerkil zihniyeti beslediğini ve büyüttüğünü biliyoruz” diye konuşan Şıkgenç, tacizler karşısında kadın avukatlar olarak sessiz kalmayacaklarını belirtti.  Açıklama kadın avukatların alkışlı protestosuyla sona erdi.

MA – BATMAN