Batman Cezaevi’nde isyan sesleri yükseldi

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde yangın çıktı. Bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye gönderilirken, hapishaneden “İsyan” sesleri duyuldu.

İHD, HDP yöneticileri bölgeye giderek açıklamada bulundu. İHD tarafından yapılan açıklamada, “Cezaevindeki durum ile ilgili olarak uyuşturucu mahkumlarının olduğu bir kaç koğuşta ceza indirimlerinin kendilerini kapsamaması nedeniyle koğuşlarda yangın çıkartma söz konusu” denildi. Batman Barosu, ilgililerle irtibat haline geçildiğini can kaybının olmadığının öğrenildiğini duyurdu. HDP’de bölgeye gittiklerini ve konuyu yakından takip ettiklerini duyurdu.

Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ceza infaz düzenlemesine ilişkin cezaevlerine yönelik tahliyeler konusunda tartışmalar sürerken mahkumlardan isyan sesleri yükselmeye başladı. Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde akşam saatlerinde çıkan yangın sonrası bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans gönderildi.

Çok sayıda insanın bölgeye ulaştığı cezaevi çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Cezaevinden dumanlar yükselirken, mahkumlar “İsyan” diyerek seslerini duyurmaya çalıştı.

HDP’den açıklama

HDP Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada Batman Cezaevi’nde yaşanan gelişmeleri öncelikle İHD ve Batman Barosu’yla görüşerek yakından takip ettiklerini bildirdi. Açıklamada, “Milletvekillerimiz Feleknas Uca, Necdet İpekyüz ve Sıddık Taş olay yerindedir ve gelişmelere müdahil olmaktadır. Merkezi düzeyde de olayın gidişatına ilişkin gerekli girişimler hassasiyetle sürdürülmekte, herhangi bir olumsuz gelişmeye mahal vermemek için ilgili uyarılar tarafımızca yapılmaktadır” denildi.

HDP, “İlgili kurum ve kişileri derhal kamuoyunu bilgilendirmeye, kaygıları giderecek bir tutum sergilemeye” çağırdı.

İHD: Yangın söndürüldü, mahpuslara biber gazıyla müdahale edildi

İHD Batman Şubesi de twitter üzerinden bilgilendirmede bulundu, şu bilgileri paylaştı: ” Cezaevindeki durum ile ilgili olarak uyuşturucu mahkumlarının olduğu bir kaç koğuşta ceza indirimlerinin kendilerini kapsamaması nedeniyle koğuşlarda yangın çıkartma söz konusu, duman dağıldıktan sonra müdahalelerin yapılacağı bilgisi verilmiştir. Batman Cezaevindeki son durum: bütün yangınlar söndürüldü. Mahpuslara biber gazı ile müdahale ediliyor. Bazı koğuşlarda direnmenin olduğudur.”

Batman Barosu da yaptığı açıklamada herhangi bir can kaybının yaşanmadığını, ilgililerle görüşme halinde olduklarını bildirdi.

Başsavcılık: Münferit bir olay meydana gelmiştir

AA’nın geçtiği habere göre Batman Başsavcılığı, yaptığı açıklamada “Batman M Tipi Ceza İnfaz Kurumunda akşam saatlerinde, bazı adli suçluların karıştığı münferit bir olay meydana gelmiştir. Olay kontrol altına alınmış olup, Ceza İnfaz Kurumu normal işleyişine dönmüştür. Olay nedeniyle herhangi bir can kaybı ya da yaralanma bulunmamaktadır” dedi.