Batman Demokrasi Platformu: Tecavüze sessiz kalmayacağız

Batman Demokrasi Platformu, Uzman Çavuş M.O.’nun, İ.E.ye yönelik “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanması talebiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Platform, tecavüzün insanlık suçu olduğunu belirterek, sessiz kalmayacaklarına vurgu yaptı.

Batman ve Siirt Baroları da, olayla ilgili hukuki desteği vereceklerini belirterek, olayın takipçisi olacaklarını açıkladı.

Fotoğraf: MA

Batman Demokrasi Platformu, Batman’da Uzman Çavuş M.O.’nun İ.E.ye (18) yönelik “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanması talebiyle sevk edildiği Siirt Sulh Ceza Hakimliğince serbest bırakılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamanın yapıldığı Batman Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’na “Tecavüze sessiz kalmayacağız!! İntiharın hesabı sorulana kadar konunun takipçisi olacağız” pankartı asıldı.

SES Batman Şubesi Eşbaşkanı Deniz Topkan Fotoğraf: MA

‘Olay nerede olursa olsun Batman halkı sessiz kalmamalı’

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Açıklama öncesinde konuşan SES Batman Şubesi Eşbaşkanı Deniz Topkan, kimi çevrelerin “Olay Siirt’te geçmiş Batman’ın adını kirletmeyin” yönündeki açıklama ve beyanlarına tepki göstererek, “Yaşanan olay nerede olursa olsun, Batman halkı olarak bu olaya sessiz kalmamız mümkün değildir. Bir genç kadının hayatı söz konudur. Dolayısıyla Batman bu olaya sessiz kalmamalı” dedi.

‘Tecavüz insanlık suçudur aklanamaz’

Topkan’ın konuşmasının ardından platform adına açıklamayı TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu’ndan Melek Atalay okudu. Son günlerde Şırnak ve Batman’da gerçekleşen taciz, tecavüz vakalarının ardından hükümet ve devlet yetkililerince bu vakaların örtbas edilmesine yönelik çabalara tanık olduklarını söyleyen Atalay, tecavüzün insanlık suçu olduğunu aklanamayacağını belirtti.

Melak Atalay

‘Cinsel saldırı raporuna rağmen serbest bırakıldı’

Şüpheli M.O.’nun “Daha önceden alınan mağdurun açık beyanı ve dosyada bulunan cinsel saldırı olduğunu belirten Adli Tıp raporuna rağmen serbest bırakıldı” diyen Atalay, cinsel saldırı suçunun TCK’da 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası olduğuna dikkat çekti. Siirt Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararının hakkaniyetle bağdaşmadığını belirten Atalay, “Kararın toplum vicdanı tarafından kabul edilebilir hiçbir yönünün olmadığı ortadadır.” dedi.

‘İstanbul Sözleşmesinin önemi bir kez daha açığa çıkmıştır’

Batman’da yaşanan cinsel saldırı ve Şırnak’ta yaşanan cinsel istismar vakalarıyla İstanbul Sözleşmesi’nin öneminin bir kez daha açığa çıktığının altını çizen Atalay, şunları kaydetti:

“Bütün bu olaylar bize İstanbul Sözleşmesinin de ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermektedir. Yasayı suçlamak yerine suçlulara gereken cezaların verilmesi gerekmektedir. Cezasızlık güvencesiyle özellikle güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen istismar, işkence gibi insanlık dışı uygulamaların Batman Demokrasi Platformu olarak takipçisi olacağımızın tüm kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz”.

Batman Barosu: Olayın takipçisiyiz

Batman Barosu da, olaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada 2002 doğumlu İ.E.’nin şüpheli M.O isimli şahıs tarafından cinsel saldırıya uğraması olayına ilişkin Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca “nitelikli cinsel saldırı suçundan” soruşturma başlatıldığını belirtti.

Yürütülen soruşturma kapsamında alınan mağdur beyanı ve dosya kapsamına giren Adli Tıp Raporu üzerine şüpheli M.O 16 Temmuz’da gözaltına alındığının kaydedildiği açıklamada, 17 Temmuz’da Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tutuklanması talebiyle Siirt Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen şüpheli M.O.’nun adli kontrol şartıyla yurt dışına çıkışının yasaklanarak serbest bırakıldığı belirtildi.

İntiharla ilgili soruşturma sürüyor

Açıklamada, İ.E’nin intihara teşebbüs etmesi olayı ile ilgili olarak ise Batman Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın sürdüğü kaydedildi. Açıklamada, Batman ve Siirt Baroları olarak yürütülen soruşturmalarla ilgili gereken tüm hukuki desteğin verileceği belirtilerek, olayın takipçisi olacakları ifade edildi.

Ne olmuştu?

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı bir köyde İ.E.’nin (18) 24 Haziran’da Uzman Çavuş M.O.’nun tecavüzüne uğradığını ailesine anlatması üzerine ailesi savcılığa başvurdu. Ancak olayla ilgili bir gelişme olmayınca İ.E. (18), 16 Temmuz günü silahla intihar girişiminde bulundu. Yaralı şekilde Beşiri Devlet Hastanesi’ne, ardından Batman’da özel bir hastaneye kaldırılan İ.E.’nin hayati tehlikesi devam ediyor.