Batman’da gözaltındaki 8 kişi serbest bırakıldı

Batman’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişiden 8’i adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, 2 kişi tutuklandı.

Görevden alınan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir ise 4 gündür gözaltında.

Batman Belediyesi’ne atanan kayyımı protesto eden gruba polis müdahale ederek gözaltına almıştı – MA

İçişleri Bakanlığı tarafından 23 Mart günü Batman Belediyesi’ne kayyım atanarak Belediye Eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Batman Emniyet Müdürlüğü’nde 4 gündür gözaltında tutulan Demir ve Korkmaz’ın bugün ifade işlemlerinin başlayacağı öğrenildi.

10 kişi ev baskınlarında gözaltına alındı

Aynı gün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Batman Belediye Başkan Yardımcıları Şehriban Aydın ile Salih Çetinkaya, Şükran Çelebi, sanatçı Adil Arslan, Abdullah Tarhan, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri Siyajin Yıldırım ve Emine Erden, HDP Gençlik Meclisi üyeleri Evin Can ve Semanur Can ile Yeni Yaşam Gazetesi dağıtımcısı Serhat Bayık’ın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

2 kişi tutuklandı

Gözaltındaki 10 kişi dün akşam saatlerinde emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. 8 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Siyajin Yıldırım ve Emine Erden “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

16 kişi daha önce serbest bırakılmıştı

Aynı gün içinde belediyeye kayyım atanmasını protesto eden gruba polis müdahalesinde 16 kişi gözaltına alındı. Kayyım protestosunda gözaltına alınan 16 kişi, aynı gün içinde emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Kaynak: MA’nın geçtiği bilgilerden derlendi