Salgına karşı dayanışmaya davet eden Baydemir: Tok karnın aç karından haberi olsun

İki dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve iki dönem de Urfa milletvekilliği yapan Osman Baydemir, koronavirüs salgınına karşı çalışma yürüten belediyelerin çalışmalarına dikkat çekerek, “Fikir ve düşünce değil dayanışma arzusu kriminalize ediliyor” dedi.

İktidarın halk kaygısı bulunmadığını, iktidarının sürekliliği kaygısı taşıdığını belirten Baydemir, “Bizi biz yapan insani duruşumuzdur, faşizmden ayrı kılan vicdanımızdır” dedi.

Baydemir, yardım kampanyalarının yasaklanmasının altında yatan mantığı şöyle izah etti:

“Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Van belediyelerinin topluma hizmet etmemesi lazım. Bireylerin birbiriyle dayanışmasını örgütlememesi lazım ki toplum sadece Ankara’daki bir kişinin ağzına baksın. Onun merhametine, onun vereceğiyle yetinmiş olsun.”

Osman Baydemir, Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a koronavirüse karşı herkesi dayanışmaya davet etti.

“Kendi vicdanımız, aklımız ve yüreğimiz hiç kimse tarafından gemlenemez. İstedikleri kadar belediyelerin kampanyalarını yasaklasınlar. Ya da istedikleri kadar belediyelere kayyım atasınlar netice itibariyle bizi biz yapan insani duruşumuzdur. Bizi faşizmden ayrı kılan vicdanımızdır. Vicdanımızın sesini dinleyip mutlaka yapabileceklerimizin var olduğunu düşünüyorum.
Rejime fark atmamız lazım. Var olan imkanlarımızı bir müddet birbirimizle paylaşmalıyız.”

Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde kurulmasına öncülük ettikleri Sarmaşık Derneğine ilişkin mülkiye müfettişi ile ilgili bir anısını da anlattı.

Ayrıntılar video söyleşide…