Bayramın ilk gününde 81 ilde sessizlik hakim

Ramazan Bayramı’nın ilk günü 81 ildeki meydan ve sokaklara sessizlik hakim oldu. Sessizliği bozan polis araçları, görevliler ile ekmek arabaları olurken, 6 saat dışarı çıkma izni olan 65 yaş ve üstü yurttaşlar kendini sokağa attı.

Fotoğraf: AA

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde bayram nedeniyle 81 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında kentin cadde ve sokaklarında, sağlık ve emniyet personeli ile fırın çalışanları dışında kimsenin olmadığı görüldü.

Ziyaretsiz bir bayram

İlk kez bir bayramda bayramlaşma ziyaretleri gerçekleştirilemedi. Bunun yerine herkes sosyal medya yoluyla bayramlaşmalarını gerçekleştirdi. Ziyaret yapılamayacağı için çok az miktarda alınan şekerler ev halkının tüketimine bırakıldı. Akrabalar, tanıdıklar birbirlerine sanal yoldan şeker ikram etti.

Merkezi noktalarda kontrol

Dışarı çıkmaya izni olan vatandaşların ise maske taktığı ve sosyal mesafe kuralına uygun hareket ettiği gözlendi.

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük kentlerde normal günlerinde yoğun olan noktalarının da sakin olduğu görüldü.

Polis ve Trafik Şube ekipleri ana arterlerdeki bazı noktalarda uygulama yaparak, araçlarda bulunanların izin belgelerini kontrol etti.

65 yaş üstü 6 saatliğine dışarıda

Kentin cadde ve sokakları, saat 14.00 itibarıyla sokağa çıkan 65 yaş ve üstü, kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara kaldı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının 6 saatliğine kaldırılması ile bayramda dışarı çıkmanın mutluluğunu yaşayan yaşlılar, yürüyüş yaptı, parklarda gezdi, gölgelik alanda çimenlere oturdu. Birçok yerde ise havanın yağışlı ve soğuk olması nedeniyle yaşlılar içeride kalmak zorunda kaldı.