Bayrampaşa Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler: Direneceğiz

Bayrampaşa Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçiler, belediye önünde yaptıkları açıklama ile direnmeye devam edeceklerini belirtti. 

Bayrampaşa Belediyesi’nden Kod-29 ile atılan işçiler belediye önünde direnmeye devam ediyor

Bayrampaşa Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçiler, belediye önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Açıklamaya Kod-29 ile işten çıkarılan Ataşehir, Maltepe ve Bakırköy Belediyeleri işçileri de destek verdi. “Bayrampaşa Belediyesi’nde baskı, tehdit ve mobbing son bulsun” pankartı açan kitle “Atılan işçiler geri alansın” ve “Kod-29 iptal edilsin” dövizleri taşıdı. Açıklamada sık sık “İşçilerin birliği kod-29’u yenecek” sloganı atıldı.

‘Meydanlardan vazgeçmeyeceğiz’

Açıklamada söz alan işçilerden İzzetin Akan, direnmekten başka çarelerinin olmadığını belirterek “Ben ne yaptım?  Bu kod-29 ile işten atmalara derhal son verilsin. Tüm işçiler kod-29’dan atılıyor. Biz sadece işçilerin hakkını verin dedik. Bizim direne direne kazanmaktan başka çaremiz yok. Biz hakkımızı alana kadar meydanlarda olacağız. Ben hiçbir zaman ahlaksızlığa boyun eğmedim, eğmeyeceğim. Bu mücadeleyi asla bırakmayacağım” dedi.

‘1 Mayıs’ta alanlara akmaya’

Kod-29’un işçilere karşı balyoz gibi kullanıldığını ifade eden Maltepe Belediye işçisi Turan Suludere de, “Biz işçilerin kod-29 maddesinin iptal edilmesi için birlikte mücadele etmekten başka çaresi yok. Kod-29 ile işten atılan işçiler ihbar ve kıdem tazminatını almamakta. İş bulamamakta ve iş başvurusu yaptığı zaman kabul edilmemekte. Bu madde hem işverenlerin hem de iktidarın elinde bir kozdur. Bizler mobing ve tehditlere boyun eğersek, onlar karşısında sesimizi çıkarmazsak ileri zamanda daha çok şiddete, işten atılmalara maruz kalırız” diye konuştu.

1 Mayıs’ın yaklaştığını hatırlatan Suludere, işverenlerin korkulu rüyası olacaklarını söyleyerek, tüm işçileri 1 Mayıs alanlarına akmaya davet etti.

Açıklama alkışlarla son buldu.

MA / İSTANBUL