Bazı illerde kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi

Maraş, Adana, Antalya, Konya, Bingöl, Kırşehir ve Niğde’de etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı.

Kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan bazı köylerin yollarının açılması için çalışma başlatıldı.

Bingöl’ün Karlıova ilçesi

Yurdun bazı kentlerinde kar yağışı etkili oldu. Antalya’nın Akseki ilçesinde dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar nedeniyle Antalya-Konya kara yolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor. Antalya-Konya kara yolunun bin 825 rakımlı Alacabel mevkisinde ulaşımda aksamalar oldu.

Tipi ve şiddetli kar nedeniyle gece saatlerinde ulaşıma kapanan kara yolunda, karayolları ekiplerince çalışma yapıldı. Araçlar, Beyşehir yoluna yönlendiriliyor. İlçe Jandarma Komutanlığı ve trafik ekipleri de yolda mahsur kalanlara yardım ediyor. Yetkililer, sürücüleri dikkatli araç kullanmaları konusunda uyardı.

Karlıova’da ilçe beyaza büründü

Bingöl’ün Karlıova İlçesi kar temizleme çalışmasından

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde dün akşamdan bu yana etkili olan yağıştan sonra kar kalınlığı 25 santimetreye ulaştı. Karla ilçe beyaza bürünürken, belediye ekipleri de ilçe merkezinde kapanan yolları açma çalışması yürüttü. Esnaf da iş yerlerinin önünde biriken karları temizledi. Yağış nedeniyle ilçeye bağlı 25 köy yolu ulaşıma kapandı. İlçe Özel İdare ekipleri de kapanan köy yollarını açmak için çalışma başlattı.

Konya’da da kar yağışı etkili oldu

Konya’da kar yağışı

Konya’da dün öğle saatlerinde başlayan sağanak, yerini akşam saatlerinde kar yağışına bıraktı. Kentin tarihi ve turistik yerleri beyaza büründü, sokaklarda park halindeki araçların üzeri karla kaplandı. Öte yandan, kent merkezinden görülebilen dağların zirveleri ve yüksek kesimlerdeki kar, güzel manzaralar oluşturdu.

Kırşehir’de 23 köy yolu ulaşıma açıldı

Kırşehir’de dün akşam saatlerinde başlayan kar, gece aralıklarla etkisini sürdürdü. Şiddetli rüzgar nedeniyle başta Ankara kara yolu olmak üzere Yozgat, Aksaray ve Nevşehir kara yollarında kar sürgünleri oluştu.

Karayolları 61’inci Şube Şefliği ekipleri, hava sıcaklığının sıfırın altında seyretmesi nedeniyle kar sürgünlerinin oluşturduğu don ve buzlanmaya karşı küreme ve tuzlama çalışması yaptı. Kırşehir Özel İdaresi de 11 ekiple, kar ve tipi nedeniyle kapanan 23 köy yolunu ulaşıma açtı.

Niğde’de tipi buzlanmaya neden oldu

Niğde’de gece saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden kar ve tipi buzlanmaya neden oldu. Olumsuz hava şartları nedeniyle maddi hasarlı trafik kazaları meydana gelirken, karayolları ve belediye ekipleri yollarda kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı.

Maraş’ın Elbistan İlçesinde kar yağışı etkili oldu

Maraş’ta zirai don uyarısı

Maraş’ın Elbistan ilçesinde kar yağışı etkili oldu. İlçenin yüksek kesimlerinde etkisini gösteren kar yağışı, çevreyi beyaza bürüdü. İşe gitmek için evinden çıkan vatandaşlar otomobillerin üzerinde biriken karları görünce şaşkınlık yaşadı. Bu arada, bölgede hava sıcaklığının sıfırın altına düşeceğini belirterek, zirai don uyarısında bulunuldu.

Adana-Ankara otoyolunda ulaşım aksıyor

Adana’nın Pozantı ilçesi

Adana’nın Pozantı ilçesinde sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Adana-Ankara otoyolunda ulaşım her iki yönde aksıyor. Adana-Ankara otoyolunun Tekir yaylası mevkisinde kayganlaşan zemin nedeniyle bazı tırların kontrolden çıkması sonucu trafik aksadı.

Akçetekir mevkisinde önlem alan trafik polisleri, Pozantı güney gişelerinde otoyol trafiğini durdurdu. Kar yağışının etkisini sürdürdüğü ve her iki yönde trafiğin aksadığı bölgede, tırların kurtarılmasının ardından yolun açılacağı bildirildi.

Kaynak: AA’da geçen bilgilerden derlendi