BBC, AP, Reuters: ABD seçimlerini Joe Biden kazandı

Uluslararası haber ajanslarının son dakika haber olarak geçtiği bilgilere göre ABD Başkanlık seçimlerini Demokratların adayı Joe Biden kazandı.

Joe Biden

BBC‘nin aktardığı bilgilere göre Joe Biden Pennsylvania’yı kazandıktan sonra seçimi aldığı aktarıldı. BBC’nin haberinde şu detaylar yer aldı.

Joe Biden, Salı günkü seçimlerden sonra uçurumdan çıkarılan bir oy sayımının ardından Donald Trump’ı yenerek bir sonraki ABD başkanı olma yarışını kazandı.

BBC, Biden‘ın Pennsylvania’nın kilit savaş alanını kazandığını ve onu Beyaz Saray’ı kesinleştirmek için gerekli olan 270 oy barajının üzerine çıkardı.

Trump kampanyası, adaylarının kabul etmeyi planlamadığını gösterdi.

Sonuç, Trump’ı 1990’lardan bu yana ilk tek dönemli başkan yapıyor.

BBC’nin Bay Biden’in zaferi ile ilgili tahmini, oylarını saymayı çoktan bitirmiş eyaletlerin resmi olmayan sonuçlarına ve sayımın devam ettiği Wisconsin gibi eyaletlerden beklenen sonuçlara dayanıyor.

Seçim, 1900’den beri en yüksek katılımı gördü. Bay Biden şimdiye kadar bir ABD başkan adayı için en yüksek oy olan 73 milyondan fazla oy kazandı.

Biden’dan mesaj

Amerika, büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğin için onur duyuyorum. Önümüzdeki iş zor olacak, ama size söz veriyorum.

Bana oy verseniz de vermeseniz de, tüm Amerikalılar için bir Başkan olacağım.

Bana verdiğiniz inancı koruyacağım.

Biden ayrıca, twitter bio’sundaki açıklamayı da güncelledi. Biden, açıklamaya ‘seçilmiş başkan’ sözcüklerini ekledi.

Macron’dan Biden ve Harris’e tebrik mesajı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’dan paylaştığı tebrik mesajında “Amerikalılar başkanlarını seçti. Joe Biden ve Kamala Harris’e tebrikler! Üstesinden geleceğimiz çok zorluk var. Birlikte çalışalım!” yazdı.