Belarus’ta protestocular üçüncü gün de sokaklara çıktı

Belarus’ta kesin olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini 26 yıldır görevde olan Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasını protesto etmek için göstericiler üçüncü gün de sokaklara çıktı.

Fotoğraf: AA

Belarus’ta Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına karşı başlayan gösteriler 3 gündür devam ediyor. Başkent Minsk başta olmak üzere ülkenin farklı şehirlerinde geceleri gösteriler yapan protestocular, seçime hile karıştırıldığını belirterek 26 yıldır görevde olan Aleksandr Lukaşenko’nun görevi bırakmasını istiyor.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Protestocular, sosyal medyadan yaptıkları çağrılarla tekrar şehir meydanlarında toplanmaya çalıştı. Gösterilerin en yoğun yaşadığı Minsk’te şehir merkezinde çok sıkı önlem alan güvenlik güçleri, caddelerdeki küçük grupların meydanlara ilerlemesini engelledi.

Yaşamını yitiren protestocu için Puşkin Meydanı’na karanfil bırakıldı

Protestocuların, yol kenarlarında toplanarak Lukaşenko karşıtı sloganlar attığı görüldü. Protestocular, dün gece barikatların kurulduğu Puşkin Meydanında yeniden toplanmaya çalıştı. Ayrıca Puşkin Meydanında gösteriler esnasında dün hayatını kaybeden kişi için karanfil bırakıldı.

Belarus Moskova Büyükelçiliği önünde protesto gösterileri yapıldı Fotoğraf: AA

Yurt dışındaki bazı büyükelçilikler önünde de gösteriler yapıldı

Öte yandan Belarus’un yurtdışındaki bazı büyükelçilikleri önünde de protesto gösterileri yapıldı. Belarus’un Moskova Büyükelçiliği önünde toplanan grup, sık sık sloganlar attı, Rus polisi göstericilere müdahale etmedi.

2 binden fazla kişi gözaltında

Belarus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Olga Çemodanova, dün yaptığı açıklamada ülke genelinde gösterilere katıldıkları gerekçesiyle 2 binden fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Muhalif aday Tikhanovskaya ülkeden ayrıldığını duyurdu

Muhalif aday Svetlana Tikhanovskaya

Öte yandan seçim sonuçlarında hile yapıldığını ve cumhurbaşkanlığını kendisinin kazandığını söyleyen muhalif aday Svetlana Tikhanovskaya, bir video yayımlayarak kendi isteği ile ülkeden ayrıldığını ve Litvanya’ya gittiğini duyurdu. Kendisini destekleyenlere sağduyulu olma ve yasalara uyma çağrısı yapan Tikhanovskaya, oy kullananlara teşekkür etti.

Belarus halkının seçimini yaptığını söyleyen Tikhanovskaya, “Beni destekleyen tüm vatandaşlara sesleniyorum. Belaruslular, sizi sağduyuya ve yasalara uymaya çağırıyorum. Kan ve şiddet istemiyorum. Hayatınızı tehlikeye atmamanız için polise karşı gelmemenizi ve meydanlara çıkmamanızı rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Lukaşenko 26 yıldır görevde

Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko Fotoğraf: AA

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuca göre, 26 yıldır görevde olan mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimi kazanmıştı.

Lukaşenko, siyasi hayatına 1989’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) milletvekili seçimlerinde aday olarak başladı. 1994’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 80 oy alan Lukaşenko, bağımsız Belarus Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Bugüne kadar girdiği 5 seçimi de kazanan Lukaşenko, 2015’te yapılan son cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 83,49 oy olarak seçildi.