Belarus’taki Lukaşenko karşıtı protestolara müdahale

Belarus’ta resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini mevcut Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun kazanmasını protesto eden göstericilere müdahale edildi.

Başkent Minsk’te seçimin resmi olmayan sonuçlarının açıklanması sonrası muhalefet seçimin hileli yapıldığını ve sonuçların doğru olmadığını açıkladı. Bunun üzerine göstericiler caddelere ve meydanlara çıktı.

Sıkı güvenlik önlemleri alındı

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; devlet kurum ve kuruluşlarının yanı sıra  şehir giriş ve çıkışları dahil pek çok bölgede sıkı güvenlik önlemi alan polis, gösterilere müdahale etti. Ana caddeler ve meydanlarda güvenlik önlemleri çerçevesinde kapatılsa da caddelerde ve Stella Meydanı’nda protestocular toplanmaya çalıştı.

Protestocular ve polisler arasında gerginlik

Güvenlik güçlerinin göstericilerin toplanmasını engellemesi sonucunda protestocular ile aralarında gerginlik yaşandı. Protestocuların polisin kalkan kullanarak kurduğu güvenlik bariyerlerini açmaya çalışması ve polise saldırması sonucunda yaşanan müdahalede yaralanan polislerin ve göstericilerin olduğu ifade ediliyor.  

Gösteriler başka şehirlere yayıldı

Zaman zaman polisin sis bombası ve göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştığı göstericiler şehrin başka bölgelerine doğru ilerleyerek gösterilerine devam etti. Gösteriler Mogilev, Novopolatsk gibi ülkenin başka şehirlerine de yayılmaya başladı.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nın Minsk ve diğer bölgelerde durumu kontrol altına almaya başladığı belirtiliyor.

Lukaşenko’nun yayınları durdurduğu belirtiliyor

Belarus’taki seçim sonuçları twitterda da ilk sırada gündem oldu. Yapılan paylaşımlarda, seçim tutanaklarının medyada görünmesi ve seçim sonuçlarının ciddi biçimde değiştirildiğine ilişkin haberlerin yapılmasına karşın Lukaşenko’nun tüm interneti, televizyon ve radyo yayınlarını durdurduğu belirtildi.

Svetlana Tikhanovskaya

Rusya Araştırmalar Enstitüsü’nün geçtiği bilgilere göre ise, Belarus Cumhurbaşkanı Adayı Svetlana Tikhanovskaya’yı seçim karargahı önünde halkın barikatlar kurarak korumaya aldıkları açıklandı. Açıklama seçim merkezi tarafından yapıldı.

İhlaller ve seçim sonuçlarına itiraz edilecek

Tikhanovskaya, seçim merkezi oylamalarda görülen ihlaller ve sonuçlar hakkında itiraz edeceklerini duyurdu. Tsikhanouskaya, gösterilere müdahale eden polis ve askerlere de çağrı yaparak, şunları ifade etti: “Polis ve askerlere halkın bir parçası olduklarını hatırlamalarını istiyorum. Ve seçmenlerin sağduyularına kulak verin. Bize karşı şiddet kullanmak için bir sebep yok.”

Hem Lukaşenko hem de Svetlana Tikhanovskaya’nın seçim merkezi, başkanlığı kendilerinin kazandığını ilan etti.

Lukaşenko’nun yüzde 82 oy aldığı açıklandı

Mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun görev süresinin dolması nedeniyle dün cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Merkez Seçim Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, seçimlere katılım oranı saat 18.00 itibarıyla yüzde 79,01 oldu. Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Lidiya Yermoşina, kesin olmayan sonuçlara göre, Lukaşenko’nun yüzde 82 oy aldığını açıkladı. Yermoşina, kesin sonuçların cuma günü açıklanmasını umduklarını kaydetti. 

Ulusal sandık çıkış anketine göre, Lukaşenko yüzde 79.7, Svetlana Tikhanovskaya yüzde 6.8, eski milletvekili Anna Kanopatskaya yüzde 2.3, Govori Pravdu (Doğruyu Söyle) Hareketi Eş Başkanı Andrey Dmitriyev yüzde 1.1, Belarus Sosyal Demokrat Gramada Partisi Başkanı Sergey Çereçen ise yüzde 0.9 oy aldı. Yüzde 9.2 seçmen ise hiçbir adaya oy vermedi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko Fotoğraf: AA

Lukaşenko 5 dönem cumhurbaşkanlığı yaptı

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuca göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko en çok oyu alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

Lukaşenko, siyasi hayatına 1989’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) milletvekili seçimlerinde aday olarak başladı. 1994’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 80 oy alan Lukaşenko, bağımsız Belarus Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Bugüne kadar girdiği 5 seçimi de kazanan Lukaşenko, 2015’te yapılan son cumhurbaşkanı seçiminde de yüzde 83,49 oy olarak seçildi.