Belediye Başkan Yardımcısına yüzde 15 zam!

HDP’li meclis üyelerinin çoğunlukta olduğu Bağlar Belediyesi Meclisi, Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Akar’ın 160 liralık maaşını yüzde 15 zamla 185 liraya yükseltti.

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da merkez ilçe belediyesi olan Bağlar Belediyesi meclisi ocak ayı toplantısını gerçekleştirdi. HDP’li meclis üyelerinin çoğunlukta olduğu meclis toplantısında, YSK tarafından Bağlar Belediyesi başkanlığına getirilen AKP’li Hüseyin Beyoğlu’nun belediye başkan yardımcılığı görevine getirdiği AKP’li Muhammed Akar’ın maaşına yapılacak zam gündeme geldi.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Meclis üyeleri, “Yakın bir zamanda asgari ücrete yapılan yüzde 12’lik zam, hükümet tarafından jest olarak önerildi” diyerek, kendilerinin de jest olarak Akar’ın maaşına yüzde 15 zam önerdiklerini belirtti. Yapılan tartışmalar sonucunda enflasyon oranı baz alınarak Akar’ın daha önce belirlenen 160 TL’lik maaşına yüzde 15 zam yapıldı. Karar, 16’ya karşı 19 oyla alındı. Oy çokluğuyla yapılan zamla birlikte Akar’ın maaşı 185 TL’ye yükseldi.

Görevden uzaklaştırılan Bağlar Belediyesi’nin HDP’li 6 meclis üyesinin yerine kayyum olarak atanan kentteki farklı kurumlarda çalışan memurların da oylamada karşı oy kullanması dikkati çekti.

Bağlar Belediyesi Meclisi, Haziran 2019’da gerçekleştirdiği toplantıda, belediye başkan yardımcılarının maaşlarını günlük bir çay, bir simit ve günde iki kez ulaşım ücreti üzerinden 160 TL olarak belirlemişti. Karar, belediye meclisinde 6 ret oyuna karşı 28 oyla kabul edilmişti.

HDP’li Ceylan yüzde 71 oyla kazanmıştı

Bağlar Belediye Başkanlığını 31 Mart 2019 yerel seçimlerde HDP’li aday Zeyyat Ceylan kazandı. Ancak YSK, haklarında KHK’dan işlem yapılan seçilenlere mazbatalarını vermeme kararı aldı. Ceylan’a da öğretmenlikten KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle YSK tarafından mazbatası verilmedi. HDP’li Ceylan 116 bin 369 oyla yüzde 71 oy oranıyla seçimi kazandı. AKP’den aday olan Hüseyin Beyoğlu ise, 42 bin 117 oyla yüzde 25 oy oranında kaldı. HDP’den seçilmiş 6 belediye eşbaşkanına KHK gerekçesiyle mazbataları verilmedi.