Belediyelerdeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları için Meclis araştırması talebi

HDP Milletvekili Remziye Tosun, özelde kayyum atanan belediyelerin genelde tüm belediyelerdeki yolsuzluk, insan kaçakçılığı ve usulsüz iddialarının araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, belediyelerde ortaya çıkan yolsuzluk, usulsüzlük gibi vakaların araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi. TBMM’ye sunulan önergenin gerekçesinde, son dönemde özellikle kayyum atanan belediyelerde ortaya çıkan usulsüzlükler, kimi belediyelerde belediye çalışanların yurtdışına gönderilmesi, çalışanların çifte maaş alması gibi sansasyonel haberlerin basına yansıdığı belirtildi.

‘Diyarbakır kayyumunun usulsüz atamalar yaptığı yansıdı’

Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu Münir Karaloğlu’nun belediyeye bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ)’de usulsüz atamalar yaptığının da basına yansıdığının hatırlatıldığı önergede, şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden getirilen Abdulgaffur Levent Personel Dairesi Başkanlığına, Antalya’dan getirilen Sibel Çelik Özel Kalem Müdürlüğüne, Kocaeli’nden getirilen Yunus Kayışoğlu Müşteri Hizmetleri Daire Başkanlığına atanmıştır. Bununla birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan önceki kayyum Hasan Basri Güzeloğlu ise Vali, kayyum, DİSKİ ve MED AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere 4 ayrı yerden maaş aldığı, başka şehirlerden Diyarbakır’a atanan bürokratların belediyeden iki veya üç ayrı yerden maaş aldığı basında yer almıştır.”

Özel Kalem Müdürlüğü üzerinden memurluk kadrosu

Eski AKP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat’ın kızı Berfu Didem Fırat’ın Bismil Belediyesi’nde Özel Kalem Müdürü olarak işe alındığının belirtildiği önergede, şu iddialar aktarıldı:

“3 ay boyunca belediyeden maaş almış, kadrosunu aldıktan sonra Ankara İl Tarım Müdürlüğü’ne memur olarak atanmıştır. Lice Belediyesi kayyumu Sinan Başak 2017 yılında kayını Fatih Salihoğlu’nu belediyede işe aldı. Akabinde Fatih Salihoğlu Diyarbakır Büyükşehir kayyumu Cumali Atilla tarafından 2018’de Özel Kalem Müdürlüğü’ne atandı. Memuriyete sınavsız geçiş hakkını kazandıktan 7 gün sonra eski görev yeri olan Lice Belediyesi’ne memur olarak geri gönderilmiştir.”

‘Belediyeler memuriyete sınavsız geçiş için basamak olarak kullanılıyor’

Belediye başkanları ya da kayyumlarının siyasi veya akrabalık ilişkisi olan şahısları belediye kurumlarına atadığına vurgu yapılan önergede, bu şekilde belediyelerin memuriyete sınavsız geçiş için basamak olarak kullandığı belirtildi. Önergede, bu şekilde görevin kötüye kullanıldığı kaydedildi.

Belediyelerde siyasi ilişkiler kullanılarak sınavsız kadro almak amacıyla yapılan usulsüzlükler özellikle kayyum atanan belediyelerde vahim duruma ulaştığının ifade edildiği önergede, “Tüm kamuoyu tarafından tepki toplamıştır.” denildi.

‘Belediyeler eliyle insan kaçakçılığı’

Kamuoyunu sarsan bir diğer vakanın ise belediyeler eliyle insan kaçakçılığı yapıldığı iddiası olduğuna dikkat çekilen önergede, şunları ifade edildi:

“Belediye aracılığı ile insan kaçakçılığı organizasyonu yapılmış, 45 kişinin Almanya’ya gönderilip bu kişilerin geri dönmediği kamuoyunda yankı bulmuştur. İnsan kaçakçılığı organizasyonuna istinaden İçişleri Bakanlığınca Malatya Yeşilyurt’ta 4 kişi görevden uzaklaştırılırken; Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyeleri hakkında da soruşturma başlatılmıştır.”

‘Atların sucuk yapıldığı iddiası basında yer almıştır’

Soruşturma açılan bir diğer vakanın ise Hatay Belediyesinde olduğunun belirtildiği önergede, şu iddialara yer verildi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar’daki fayton esnafından aldığı bin 177 atı 2020 yılında sahiplendirmiş, atların 100’ü MHP’li Dörtyol Belediyesi’ne verilmişti. Dörtyol İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri son denetiminde atların ortadan kaybolduğunu fark etmiş, akabinde atların sucuk yapıldığı iddiaları basında yer almıştır. Hatay Dörtyol Belediyesindeki yolsuzluk iddialarına istinaden belediye başkanı Fadıl Keskin hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

Önergede, özelde kayyum atanan belediyelerin genelde tüm belediyelerde meydana gelen yolsuzluk iddiaları, belediyeler eliyle insan kaçakçılığının organize edilmesi ve belediyelerdeki usulsüzlüklerin araştırılması, bu vakalara sebep olan kamu görevlileri hakkında işlem başlatılabilmesi ve etkili soruşturma mekanizmaların işletilerek bu vakaların engellenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talep edildi.

Yeni1Mecra