Belediyenin su zammına karşı dava açıldı

Diyarbakır Barosu, Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 35 ve yüzde 330 arasında değişen oranlarda yaptığı su zammına karşı yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtı.

Kayyım atamasıyla yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (DİSKİ) 1 Ocak itibariyle geçerli olmak üzere belirlenen su fiyat tarifesinin iptali için dava açıldı. Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu adına avukat Şahin Koyun tarafından açılan davaya ilişkin Baro’nun web sayfasında açıklama yapıldı.

‘Yüzde 35 ve yüzde 330 zam yapıldı’

Açıklamada, Diyarbakır’da bulunan yerleşim birimlerinin 3 ayrı gruba ayrılarak kademeli şekilde su fiyatlarında KDV hariç yüzde 35 ve yüzde 330 arasında değişen oranlarda su zammı yapıldığına dikkat çekildi.

‘Tarife ve artış hukuka aykırı’

Açıklamada, fiyat artışlarında Aylık Tüfe (Tüketici Fiyat Endeksi) uygulanmasına da karar verildiği belirtildi. Bu tarife ve artış ile ilgili işlemin hukuka aykırı olduğunun belirtildiği açıklamada, “Kamu yararına, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkına ve Sosyal Hukuk Devleti İlkesine açıkça aykırı olması nedeniyle yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açılmıştır.” denildi. Açıklamanın devamında dava dilekçesine yer verildi.