Belediyenin yerleştirdiği dezenfektanlar sahte çıktı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin başta hastaneler olmak üzere bir çok noktaya yerleştirdiği dezenfektanlar sahte çıktı.

Dağıtılan dezenfektanların ürünlerinin taklidi olduğunu belirten firma suç duyurusunda bulundu.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Mustafa Korkutan görevden alındı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun kayyım olarak atandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 2 Nisan’da başta hastaneler olmak üzere birçok kurum ve kuruluşa, toplu yaşam alanlarına el dezenfekte üniteleri yerleştirildi.

Dezenfektanlar hastanelere de yerleştirilmişti

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Dicle Üniversitesi Hastaneleri, Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, havalimanı, otogar, İŞKUR binaları, Kredi Yurtlar Kurumu yurtları, PTT şubeleri başta olmak üzere kentte çok sayıda kamu ile özel kurum ve kuruluşlara bırakılan dezenfektanların sahte olduğu belirlendi.

Ürünlerinin taklidi olduğunu belirten firmadan suç duyurusu

Belediyenin ürünlerini dağıtımı yaptığı “Aseptoman %72” isimli dezenfektanların aynı isimle Dr. Schumacher Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilen “Aseptoman %72” ürünün taklidi olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Dr. Schumacher Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından ilgililer hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Sağlık Daire Başkanı görevinden alındı

Olayın ortaya çıkmasıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, dağıttığı sahte dezenfektanları toplamaya başladı. Sahte dezenfektanın satın alınmasıyla ilgili olarak Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Mustafa Korkutan da görevden alındı.

Dağıttıkları dezenfektanların sahte olduğunu kabul eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ürünün toplatıldığı ve sahte ürünün satışını gerçekleştiren firma hakkında suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Belediye ‘sahte’ ürünleri toplattığını açıkladı

Belediyenin yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsle büyük bir mücadele sürdürüldüğü belirtilerek, “Temizlik çalışmaları kapsamında büyük miktarda el ve ortam dezenfektanı ile temizlik malzemeleri kullanılmaktadır.” denildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Satın alınan ve kullanılan bu temizlik ve dezenfektan ürünlerinden bir kısım el dezenfektanının taklit ve sahte ürün olduğu yolunda Büyükşehir Belediyemize yapılan bildirim ve değerlendirme sonrasında anılan ürün toplatılmış, Büyükşehir Belediyemize bu taklit ve sahte ürünün satışını gerçekleştiren firma hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuş, konuyla ilgili gerekli idari ve hukuki süreç başlatılmıştır.”