‘Berfin Özek’in ailesi vekalet verdi hukuki süreç devam ediyor’

İskenderun Kadın Platformu, asitli saldırı sonucu yaralanan Berfin Özek’in şikayetini geri çekmesinin ardından ailesinin vekalet verdiğini bildirerek, “Hukuki süreç devam ediyor.” dedi.

Platform, aile ile sanığın cezalandırılması ve Berfin’in bu süreci sorunsuz atlatması için yan yana durmaya devam edeceklerini bildirdi.

Berfin Özek

İskenderun Kadın Platformu, asitli saldırı nedeniyle yaralanan Berfin Özek’in (19) 8 Nisan’da verdiği dilekçeyle şikayetinden vazgeçmesi ile ilgili açıklama yapmıştı. Platform, dün yaptıkları açıklamanın niyetlerinden farklı algılamalar oluştuğu için yeni bir açıklama yapma ihtiyacı hissettiklerini bildirdi.

‘Bu süreci yürütürken zorlandık’

Açıklamada, platform olarak hem erkek yargıya hem toplumsal cinsiyet rollerine, hem erkek egemenliğine karşı bu dayanışmayı örerken, bu süreci yürütürken zorlandıkları belirtildi. Bu olayda şiddet karşısındaki tavırlarının salt Berfin’le tanımlanacak bir mücadele olmadığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

“Bu süreci örerken zorlandık, yıprandık. Diğer şiddet olaylarındaki gibi dört dörtlük öremedik. Eksik kalan kısımlar muhakkak vardır. Çünkü biz kampanya ile sosyal medyayı deneyimlemiş olduk. Bu süreç kendimizi sorguladığımız ve buradan öğrenerek çıkmak istediğimiz bir süreçtir.”

‘Sorgulanması gereken şey kadının faili affetmesi değil’

Sorgulanması gereken şeyin bir kadının faili affetmesi olmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Tüm toplumsal rollerin yargının af yasasından yararlanarak çıkacak onlarca failin bu şiddetin devlet eliyle sürdürülmesi gerçeği mücadelemizin temel noktası oluşturmaktadır.” denildi. Açıklamada, bunun “yol arkadaşlarının” eleştiri ve katkılarıyla sürdürüleceği belirtildi.

‘Mücadeleye devam edeceğiz’

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Biz dün Fatma’nın, Esra’nın, Beren in katillerinin cezalandırılması için, Havva’nın şiddet karşısında öz savunma hakkının meşruluğunu ispatlamak için, babası tarafından öldürülün Mert’in katilinin ceza almasını sağlarken, trans arkadaşımız cezaevinde ötekileştirilmesin diye uğraşırken hep bu şiarla hareket ettik. Gelecekte de bunun için mücadeleye etmeye devam edeceğiz.”

‘Aile vekalet verdi hukuki süreç devam ediyor’

Dün Berfin Özek’in ailesi ile görüşme yapıldığının ifade edildiği açıklamada, “Aile bugün sabah vekalet verdi. Hukuki süreç devam ediyor. Bundan sonraki süreçte de aile ile sanığın cezalandırılması ve Berfin’in bu süreci sorunsuz atlatması için gerekenin yapılması konusunda yan yana durmaya devam edeceğiz. Kadın dayanışması yaşatır.” denildi.

Ne olmuştu?

İskenderun ilçesinde yaşayan Berfin Özek, 15 Ocak 2019 tarihinde Buluttepe Mahallesi’ndeki evine giderken asitli saldırıya uğramış, olayla ilgili Ozan Çeltik tutuklanmıştı. Özek’in asidin etkisiyle yüzünün büyük kısmı yanmış, sağ gözünü ise kaybetmişti. Diğer gözünde ise kısmen görme kaybı oluşmuştu. Ozan Çeltik’e ise 12 yıl 18 ay hapis cezası verilmişti. Ceza kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu.