Berkin Elvan davasında mütalaa açıklandı

Berkin Elvan davasında esasa ilişkin mütalaasını sunan savcı, polis Fatih Dalgalı’nın “bilinçli taksirle öldürmek” suçundan cezalandırılmasını istedi. 

Avukat Atalay, savcının mütalaasına tepki göstererek, “Savcı polis Berkin’i yanlışlıkla öldürdü diyor. Berkin’in kafasına gelen gaz bombası doğrudan atılmıştır.” dedi.

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın faili olduğu suçlamasıyla sanık polis Fatih Dalgalı’nın yargılanmasına İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Duruşmaya Berkin Elvan’ın anne ve babası ile avukatları hazır bulundu. Çok sayıda kişinin takip ettiği duruşmaya yeni atanan mahkeme heyeti katılmazken, mahkemeyi geçici heyet yönetti. 

‘Mahkeme başkanı davadan çekilmeli’

Celse arasında gelen evrakların okunmasının ardından duruşmaya geçildi. Duruşmada ilk olarak söz alan Elvan ailesi avukatlarından Can Atalay, şunları ifade etti:

“Türkiye’de uzun zamandır bir hukuk krizi yaşanıyor. Biz bu aşamada reddi hakim talebinde değil mahkeme başkanının kendisinin çekilmesi gerekir. Dosya karara çıkmak üzereyken terfi yoluyla eski başkan davadan el çektirildi. Yeni başkan Gezi direnişini ‘vandallık’ olarak tanımladı. Bu yüzden başkanın bu davadan çekilmesi gerekir. ‘Berkin Elvan teröristtir’ yapılan sosyal medya paylaşımlarını beğenen mahkeme başkanı işte tamda bu sebeple mahkemeden kendisinin çekilmesi gerekir. Bu memlekette cübbe giysin giymesin herkes utançtan yerini dibine girmesi gerekir.”

Bir ülkede yürütmenin bu kadar yargıya müdahale ediyorsa oradan adaletten söz edilemeyeceğini belirten Atalay, “Biz hakimi reddetmiyoruz. Yürütmenin yargıya bu kadar müdahale ettiği bir alanda mahkeme başkanı davadan çekilmesi gerekir.” dedi. Avukat Atalay, esasa ilişkin savunmalarını daha sonra yapacaklarını söyledi.

Dava ertelendi

Can Atalay’ın ardından iddia makamı esasa ilişkin hazırladığı mütalaayı okudu. Savcı mütalaasında Elvan’ı öldüren polisin “bilinçli taksirle öldürmek” suçu ile cezalandırılmasını istedi. 

Mütalaanın okunmasının ardından sanık polis Fatih Dalgalı söz aldı. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılan Dalgalı, mütalaaya karşı savunma için süre talebinde bulundu. Süre talebini kabul eden mahkeme bir sonraki duruşmayı 18 Haziran’a erteledi. 

‘Berkin’in kafasına atılan gaz bombası doğrudan atılmıştır’

Duruşma sonrası adliye önünde yapılan açıklamada konuşan avukat Can Atalay, “Esasa ilişkin mütalaada savcı ‘bilinçli taksirle adam öldürmek’ diyor yani polis Berkin’i yanlışlıkla öldürdü diyor. Bugün Berkin’in vurulduğu sokağa gitsinler orada duvarda polisin attığı gaz bombalarının izini görecekler. Delil arıyorlarsa gidip Berkin’in vurulduğu yere baksınlar. Berkin’in kafasına gelen gaz bombası doğrudan atılmıştır. Bize yaşatılanlar bir işkencedir. Sadece adalet istiyoruz hangi hakim olursa olsun biz bu talebimizden vaz geçmeyeceğiz.” dedi. 

‘Ben çocuğumu istiyorum’

Çocuklarının katillerinin dışarıda elini kolunu sallayarak gezdiğini söyleyen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, şu ifadeleri kullandı:

“Erdoğan sen Ali İsmail Korkmaz’ı, Etham Sarısülük’ü, Medeni Yıldırımı, beni meydanlarda yuhalattığını hatırlıyor musun? Sen Roboski’yi hatırlıyor musun? Ben unutmadım. Her yerde bunları sana hatırlatacağım. İçişleri Bakanı senin annene yapılan hakaretleri kınıyorum. Bana hakaret edenleri aklayan sensin bunu hatırlıyor musun? Ben çocuğumu istiyorum. Recep Tayip Erdoğan, emir vererek benden aldığın çocuğumu bana geri ver.”

MA – İSTANBUL