Berkin Elvan mezarı başında anıldı

Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan ölümünün 7’nci yılında mezarı başında anıldı.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, 7 yıldır sürdürdükleri adalet mücadelesinde hiçbir şekilde adalet göremediklerine işaret etti.

Fotoğraf: MA

Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan ve 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan, Şişli’de mezarının başında anıldı. Ailenin çağrısı üzerine yapılan anmaya, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda kişi katıldı. 

Mezarlık girişinde Berkin’in ablası Özge Elvan’a polisler tarafından üst araması yapıldığı sırada baba Sami Elvan, “Sabahtan beri takip ediliyoruz. Kirli ellerinizi çocuklarıma sürmeyin” diyerek tepki gösterdi.

‘Katiller henüz yargılanmaya dahi başlanmadı’

Elvan’ın mezarı başında konuşan davanın avukatlarından Can Atalay, katledilen tüm çocuklar için bir arada olduklarını belirtti. Atalay, “Bir seher vakti bir çocuk sokağın ortasında vuruldu öldürüldü. Bir tanesi dışında katiller henüz yargılanmaya dahi başlanmadı. O bir katilin de alacağı ceza her ne kadarsa onu almaması için milyon tane dümen çevriliyor.” diye belirtti. Atalay’ın konuşmasının ardından katledilen çocuklar için saygı duruşunda bulunuldu.

’14 yaşındaki çocuğu terörist ilan ettiler’

Sadece Berkin için mücadele etmediklerini söyleyen Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, “Biz diyoruz ki bu ülkede eşitlik, adalet, barış olsun. Azmettiriciler bu ülkede bir eli yağda bir eli balda hayatını devam ettiriyor. 14 yaşındaki çocuğu terörist ilan ettiler bu hangi kitapta yazıyor?” dedi.

İktidara seslenen Elvan, şu ifadeleri kullandı: “Her gün sosyal medyada bizim çocuklarımıza hakaret edenlere bir şey olmuyor kendilerine bir şey denilince gözaltına alıyorlar. 15 gün önce benim çocuğum sokak ortasında gözaltına alındı. Nedir bizim sizden çektiğimiz ya? Bu halkın sizden çektiği nedir? Benim çocuğum kimin hakkını yemiş, parasını çalmış? Buradan açık yüreklilikle sesleniyorum, biz adalet istiyoruz.”

‘7 yıldır adalet mücadelesini sürdürüyoruz’

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise, 7 yıldır sürdürdükleri adalet mücadelesinde hiçbir şekilde adalet göremediklerini vurgulayarak, “Olmayan bir adaletin peşinden koşuyoruz.” dedi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Gezi ile ilgili “Hesabını sorduk soracağız” sözlerini hatırlatan Gülsüm Elvan, şu ifadeleri kullandı:

“Hesabın bu mu Recep Tayyip Erdoğan? 14 yaşında bir çocuk. Senin vicdanın varsa onunla baş başa bırakıyorum. 7 yıldır bu acıyı çektirdin bana. Bugün de yine burada üstümüze saldırmaya çalışıyorsun. Yeter artık. Senin bu ülkeye 18 yıldır verdiğin zarar, her yerde. Biz Roboskî, Ankara, Suruç, Sur’da üç aylık bebeği mi unutalım?”

MA – İSTANBUL