Berrin Sönmez: Yasa teklifi değil utanç belgesi

Feminist aktivist Berrin Sönmez, infaz düzenlemesine ilişkin “Yasa teklifi değil yasamanın utanç belgesi” başlıklı yazısında, “Parlamento ve parlamenter ilkin kendi haysiyetini kendisi çiğnemeden, kadınların ve çocukların haysiyetini çiğneyen bu teklifi yasalaştırmış olmayacaktır” dedi.

Feminist Aktivist Berrin Sönmez – Medyascope

Meclis Genel Kurulu’nda, AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi üzerinde görüşmeler bugün başlıyor. Bir yandan da muhalif partiler, sivil toplum örgütleri, kadın aktivistler, tutuklu ve hükümlü yakınları söz konusu yapılan düzenlemeye ilişkin itirazlarını sürdürüyor.

Feminist aktivist Berrin Berrin Sönmez de Gazete Duvar’da “Yasa teklifi değil yasamanın utanç belgesi” başlığı ile infaz düzenlemesini anlattı. Adalet Komisyonu’ndaki görüşmelerin tutanaklarına damga vuran ifadelerden birisinin “ceza kanunumuzda siyasal suçlar tanımı yok” sözü olduğunu belirten Sönmez, AK Parti Grup Başkan Vekili’nin Adalet Komisyonu tutanaklarında yer alan cümlesinin, sivil toplumun ve muhalif siyasi partilerin sık dile getirdiği “siyasi suçlara af” talebine kökten reddiye olduğunu kaydetti.

Sönmez, kadınlar adına Nafaka Hakkı Kadın Platformu’nun, “cinsel suçlar ve kadına şiddet kapsam dışı” iddialarının asılsızlığını ifade edecek cümlelerinin de komisyon salonunda çınlamadığını belirtti.

Sönmez, iktidar ve ortağının yıllardır tepkilerden çekinerek getirmediği teklifi “korona fırsatçılığıyla” komisyondan geçirdiklerini belirtti. Düzenlemeyle çocuğun cinsel istismarı dahil “terör” dışındaki bütün suçluların açık ceza evine geçme hakkı kazanacağına vurgu yapan Sönmez, açık cezaevlerinde mahkumların izin alma kolaylığını hatırlattı.

Sönmez, teklifin bu haliyle yasalaşması halinde uygulanacakları şöyle özetledi:

  • Terör ve örgüt suçları hariç tüm mahkumlar, infazının bitimine bir yıl kalma şartı da aranmaksızın, 31 Aralık 2020’ye kadar açık cezaevine geçme başvurusu yapabilecek;
  • Adalet Bakanlığı’nın açık cezaevlerindeki bütün mahkumlara 31 Mayıs’a kadar salgın gerekçesiyle iki ay izin verme yetkisi olacak;
  • Bakanlık yetkisini kullanarak bu iki aylık izinleri üç kere tekrarlayabilecek;
  • Korona virüsü salgını nedeniyle izinden dönemeyen mahkumlara cezai işlem yapılmayacak. Nokta.

‘Parlamento kendi haysiyetini çiğnemeden bu teklifi yasalaştırmış olmayacak’

Sönmez, yazısını şöyle bitirdi: “Ezcümle, çocuğun cinsel istismarı dahil olmak üzere, cinsel suç failleri ve diğer eril şiddet failleri af kapsamında. Düşünce ve ifade özgürlüğünü kullananlar kapsam dışı. Parlamento için böyle bir yasa teklifinden daha büyük bir utanç tasavvur edilebilir mi, bilmiyorum. Bildiğim şu ki parlamento ve parlamenter ilkin kendi haysiyetini kendisi çiğnemeden, kadınların ve çocukların haysiyetini çiğneyen bu teklifi yasalaştırmış olmayacaktır.”