Bêrû Kürtçe tiyatro oyunu Urfa’da da yasaklandı

Urfa Barosu, yarın baro konferans salonunda sahnelenecek olan “Bêrû” adlı Kürtçe tiyatro oyununun valilik tarafından yasaklandığını duyurdu.

Bêrû oyunu bir kez daha yasaklandı

Urfa Baro, 14 Kasım’da Tahir Elçi Konferans Salonu’nda sahnelenmesi beklenen “Bêrû” adlı Kürtçe tiyatro oyunun Urfa Valiliği’nin 13 Kasım tarihli kararı ile kent merkezi ve ilçelerinde süresiz olarak yasaklandığını duyurdu. 

Baronun sosyal medya hesabı üzerinden yasaklama kararına ilişkin şu paylaşımda bulunuldu: “Kürtçe dilinde oynanan “Berû” adlı tiyatro oyunu, Şanlıurfa Valiliğinin 13.11.2020 tarihli kararı ile Şanlıurfa il merkezi ve ilçeleri dahil olmak üzere Şanlıurfa coğrafi sınırları içerisinde süresiz olarak yasaklanmıştır’ Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

Oyun valiliğin “22699 nolu kararı” ile yasaklandı. Söz konusu karara ilişkin valilik tarafından kamuoyuna henüz resmi bir açıklama yapılmış değil.

İkinci kez yasaklandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları tarafından salgın döneminde özel tiyatrolara destek projesi kapsamında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenmesine saatler kalan “Bêrû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından “Kamu düzenini bozabileceği” gerekçesi ile yasaklanmıştı.

İçişleri Bakanı İsmail Çataklı yönetmeni Dario Fo’nun yazdığı oyun için “PKK propagandası” olduğunu söylemişti.

İstanbul Valiliği oyunun “PKK propagandası” içerdiği gerekçesi ile oyuncular hakkında adli sürecin başlatıldığını açıklamıştı. Yasaklama kararına birçok çevreden tepki gösterilmiş, oyunun yasaklanması ise “Kürtçe düşmanlığı” olarak değerlendirilmişti.

İlk yasağa İmamoğlu tepki göstermişti

İmamoğlu, bir gazetecinin, Teatra Jîyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) tarafından “Berû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyununun İBB Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenmesinin Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanması ve Valiliğin de “PKK propagandası yapılıyor” açıklamasını hatırlatarak, “Olayın içeriği nedir” sorusunu da yanıtladı.

‘Devlet aklı geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez’

Bêrû oyunun başrol oyuncusu Rugeş Kırıcı yeni1mecra’ya konuşmuştu

İmamoğlu, şu değerlendirmede bulundu: “Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Hiçbir sorun yok. Ama Kürtçe oyun oynayan bir grubun, -ki defalarca oynamış- Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç. Yani böyle bir şey olmaz. Devlet aklı denen bir şey var. Devlet aklı, devleti yönetenlerin ortaya koyduğu bu akıldır. Yani o yönetenlerin orada ortaya koyduğu akıl, sudan ucuz bahaneler, geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez. O aklın; geçerli, akıllı, hukuka uygun ve kanunlara uygun bir şekilde hareket etme ve ortaya akıl koyma mecburiyetleri vardır. Çok üzülüyorum, sıkıntı duyuyorum bunları görünce.”