Berû tiyatro oyunu Urfa’da sahnelecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatrolarında sahnelenmesi planlanan ancak Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanan Berû oyunu Urfa’da sahnelenecek.

Berû oyunu İstanbul’da yasaklanmıştı, Urfa’da sahnelenecek

Berû oyununun ‘Kamu düzenini bozabileceği’ gerekçesiyle yasaklanmış ve oyun ile ilgili soruşturma başlatılmıştı.

İstanbul Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın “Kamu düzenini bozabileceği” gerekçesi ile yasakladığı, İçişler Bakanlığı’nın yasağı savunduğu ve İstanbul Valiliği’nin soruşturma açtığı Bêrû Kürtçe tiyatro oyunu Urfa’da sahnelenecek. Dario Fo’nun Kürtçe’ye çevrilen ve Teatra Jîyana Nû tarafından sahnelenecek olan Bêrû (Yüzsüz) oyunu 14 Kasım’da Urfa Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda tiyatro severler ile buluşacak. 

İstanbul’da yasaklanmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları tarafından pandemi döneminde özel tiyatrolara destek projesi kapsamında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenmesine saatler kalan  “Bêrû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından “Kamu düzenini bozabileceği” gerekçesi ile yasaklanmıştı. İçişleri Bakanı İsmail Çataklı yönetmeni Dario Fo’nun yazdığı oyun için PKK propagandası olduğunu söylemişti. İstanbul Valiliği oyunun PKK propagandası içerdiği gerekçesi ile oyuncular hakkında adli sürecin başlatıldığını açıklamıştı.

Yasaklama kararına birçok çevreden tepki gösterilmiş, oyunun yasaklanması ise “Kürtçe düşmanlığı” olarak değerlendirilmişti. 

İmamoğlu tepki göstermişti

İmamoğlu, bir gazetecinin, Teatra Jîyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) tarafından “Berû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyununun İBB Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenmesinin Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanması ve Valiliğin de “PKK propagandası yapılıyor” açıklamasını hatırlatarak, “Olayın içeriği nedir” sorusunu da yanıtladı.

‘Devlet aklı geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez’

İmamoğlu, şu değerlendirmede bulundu: “Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Hiçbir sorun yok. Ama Kürtçe oyun oynayan bir grubun, -ki defalarca oynamış- Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç. Yani böyle bir şey olmaz. Devlet aklı denen bir şey var. Devlet aklı, devleti yönetenlerin ortaya koyduğu bu akıldır. Yani o yönetenlerin orada ortaya koyduğu akıl, sudan ucuz bahaneler, geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez. O aklın; geçerli, akıllı, hukuka uygun ve kanunlara uygun bir şekilde hareket etme ve ortaya akıl koyma mecburiyetleri vardır. Çok üzülüyorum, sıkıntı duyuyorum bunları görünce.”

“Düşünsenize; bu ülkenin koca bakan yardımcısı, 16 milyonluk kentin koca valisi açıklama yapıyorlar. Neymiş efendim; ‘Terör örgütü propagandası yapılacakmış.’” diyen İmamoğlu, oyunun 20-30 kez İstanbul’da oynandığını hatırlatarak “Bugüne kadar neredeydiniz?” diye sordu.

‘Akıl mı okuyorsunuz, tahminde mi bulunuyorsunuz?’

‘Yargıya gidecekmiş gitsin’

İmamoğlu, “Yani şimdi akıl mı okuyorsunuz, tahminde mi bulunuyorsunuz, ne yapıyorsunuz? Soruşturma açılacakmış. İnanın tiyatro deyimi ile bu kadar komik bir bahanenin son perdesi.” dedi.

‘Türkçe oynanmış şimdi Kürtçe oynanacak ne farkı var’

Aynı oyunun Devlet Tiyatroları tarafından da 2014 yılında oynandığını hatırlatan İmamoğlu, “Dario Fo’nun, -dünya edebiyatının önemli bir ismi İtalyan- bu oyunu, Devlet Tiyatroları tarafından oynanmış. Türkçe oynanmış. Şimdi Kürtçe oynanacak. Ne farkı var? O bakımdan, çok yanlış bir iş, çok kötü bir tarif yapılmış. Yargıya gidecekmiş. E gitsin. Yargıda göreceğiz bakalım ne olacak?” şeklinde konuştu.

‘Geri adım atacak bir yönetim değiliz’

“Bu karardan sonra İBB tiyatrolarında Kürtçe oyun vesaire kültürel aktiviteler olacak mı” sorusuna ise İmamoğlu, şu yanıtı verdi:

“İBB, 16 milyon insanın belediyesidir. Bizim, bu şehirde yaşayan her duyguya, kültürler arası her türlü iletişime ortam yaratma mecburiyetimiz vardır. O bakımdan biz, böyle bir sözden geri adım atacak bir yönetim değiliz.”

Başrol oyuncusu yeni1mecra’ya konuşmuştu

Beru oyununun başrol oyuncusu Rugeş Kırıcı yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a konuşmuştu. Kırıcı, oyunun yasaklanma nedenini komik bulduğunu ve anlamsız bir girişimde bulunulduğunu belirtmişti.