Beşiktaş ve Sarıyer’de gösteri ve yürüyüşler yasaklandı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde toplanma çağrıları yapıldığını belirterek, Beşiktaş ile Sarıyer’de her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşün yasaklandığını bildirdi.

Yerlikaya, yasak kararına ise “salgının yayılımının engellenmesi”ni gerekçe gösterdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından açıklama yaptı. “Saygıdeğer İstanbullular” diye başlayan açıklamasında, bazı sivil toplum kuruluşları ve topluluklar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde bugün toplanma çağrıları yapıldığını belirti.

Yasaklamaya ‘salgın’ gerekçesi

Yerlikaya, açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

“Beşiktaş ve Sarıyer İlçelerimizin, Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile yapılması planlanan toplanmanın toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek, bu ilçelerimizde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır.”

Vatandaşlara ‘aklıselim davranması’ çağrısı

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olduğunu ve kanunlar önünde herkesin eşit olduğunu söyleyen Yerlikaya, “Bütün vatandaşlarımızdan beklentimiz; konusu suç teşkil edecek her türlü tutum ve davranışlardan kaçınılması ve aklıselim davranılmasıdır.” diye kaydetti.

Yerlikaya, açıklamanın devamında “Polisimiz; her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği görev, yetki ve sorumluluklarını kararlılıkla yerine getirecektir.” dedi.

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanması öğrenciler ve öğretim görevlileri tarafından  4 Aralık günü “Üniversitemizde kayyum rektör istemiyoruz” denilerek protesto edilmişti.

Protestolar sırasında bazı öğrenciler darp edilerek gözaltına alınmıştı. Protestolara katıldıkları gerekçesiyle 28 kişi hakkında çıkarılan gözaltı kararı üzerine dün sabaha karşı evlere eş zamanlı baskın düzenlenmişti.

Yeni1Mecra