Beştaş: AKP Peker’le konuşmaması için pazarlık yapıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, Peker’i en çok AKP ve MHP’nin takip ettiğini belirterek, “Bir yandan yakalama, bir yandan konuşmaması ve pazarlık yapıldığı anlaşılıyor” dedi.

Yeni1Mecra’nın canlı yayınına katılan Beştaş, hükümetin Ruhsar Pekcan meselesinde olduğu gibi Peker meselesinde de olayı unutturmaya çalıştığını ancak bunda başarılı olamayacağını ifade etti. Beştaş, “Bakan Pekcan ile ilgili bir savunma yapamadılar. Ama üç gündür partimize yönelik aralıksız operasyon yapıyorlar. Unutturma, hedef saptırma çalışması yapıyorlar. Bence iktidar arasındaki çatlağı da yabana atmamak lazım. Soylu MHP’ye yakın” diye konuştu.

Sedat Peker ‘in kardeşi Atilla Peker Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili konuşmak istediğine dikkat çeken Meral Danış Beştaş, “Ama savcı isteksiz. Bir el bunu engelliyor. Bu organize ve örgütlü bir iştir. Savcılıklar görevlerini yapmıyorlar” dedi.

Beştaş, HSK seçiminde Millet İttifakının Cumhur İttifakıyla anlaşmasını da eleştirdi. HSK seçiminin bu yöntemle yapılmasını kabul etmediklerini kaydeden Beştaş, şöyle devam etti:

“HSK üye seçimi… Liyakatı ve tarafsızlığı önemsiyoruz. Dört parti kendi arasında ilkesiz bir şekilde pazarlık yapıldı. Partili bir HSK oluştu. Türkiye’deki yargı erkindeki kararları veren bir kurul bu. İşin vahimi muhalefet de ortaklaştı.”

Röportajın tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
https://www.pscp.tv/w/1OdJrVLBWAYJX