Beştaş: Gergerlioğlu’nun bir an önce vekilliği iade edilmeli

TBMM Genel Kurulunda konuşan HDP Milletvekili Beştaş, Gergerlioğlu hakkındaki mahkeme kararının henüz Meclis Başkanlığına ulaşmadığına dikkati çekerek, “Sayın Gergerlioğlu’nun tezkeresi okunup bir an önce vekilliği iade edilmelidir.” dedi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, HDP Bitlis Milletvekili Celadet Gaydalı “Bitlis’in sorunları”; AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal “Şanlıurfa’nın turizmi” ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ise “Ankara’nın sorunları” ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Daha sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Türkiye’nin, dünyada en fazla sığınmacı alan ülke olduğunu ifade etti.

İYİ Partili Türkkan: Ülkemiz silahsız bir istila ile karşı karşıya

Türkiye’nin “Suriyeli sığınmacılar yetmezmiş gibi şimdi bir de Afgan göçü ile karşı karşıya” olduğu ifadesini kullanan Türkkan, “Ülkemiz silahsız bir istila ile karşı karşıya. Türkiye, Orta Doğu’nun göç merkezi haline gelerek güvenliği tehdit edilirken, Avrupa da Türkiye’yi bir duvar gibi görüyor. Türkiye, yanlış politikalar sonucunda dünyanın göç merkezi haline geldi. Türk milleti, bu külfete daha fazla katlanamaz. Bu, sürdürülebilir değildir.” dedi.

Türkkan, Yunanistan’ın, Atina’da havalimanında bekletilen Galatasaray Futbol Takımı’na iğrenç ve skandal bir tutum sergilediğini hatırlattı.

MHP’li Akçay’dan Yunanistan’a kınama

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise Yunanistan’ın, Türkiye düşmanlığını yeşil sahalara da taşıdığını savunarak, tahkir edici ve insanlık dışı muamelelerle Galatasaraylı futbolcuların ve teknik heyetin havalimanında bekletildiğini dile getirdi. Akçay, “Hukuksuz, haksız, hadsiz, küstah davranışı şiddetle kınıyor ve gereken cevabı veren kulüp yönetimi ile kadrosunu ve futbolcuları tebrik ediyorum.” diye konuştu.

HDP’li Beştaş: Gergerlioğlu’nun bir an önce vekilli iade edilmeli

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili mahkeme kararının henüz Meclis Başkanlığına ulaşmadığına dikkati çekerek, “Sayın Gergerlioğlu’nun tezkeresi okunup bir an önce vekilliği iade edilmelidir.” görüşünü dile getirdi.

CHP’li Özel: Uyar Madencilik işçileri için madde eklenmeli

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Uyar Madencilik işçilerinin tazminatlarıyla ilgili sorunun, Meclis kapanmadan, torba kanun teklifine madde eklenerek çözülmesini istedi. Galatasaray kafilesine Atina’da yapılan muameleyi kınadıklarını belirten Özel, “Dönüp gelişini doğru buluyoruz. Yunanistan’ı eleştirdiğimizi, yanlış yaptıklarını söylüyoruz. Türkiye, hiçbir zaman sizin yaptığınız kadar basitleşmeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da Galatasaray Futbol Takımı’na, Atina Havalimanı’nda Yunan makamları tarafından uygulanan haksız, hadsiz ve çirkin tavrı kınadığını belirtti.

Turan, “Centilmenlikten uzak, kötü niyetli bir yaklaşım. Sporun evrenselliğinden, birleştirici rolünden, misafirperverlikten, devlet ciddiyetinden uzak bu tavrı kınıyoruz. Geri dönme kararı alan Galatasaray’ı tebrik ediyoruz.” dedi.

Öte yandan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, sosyal medya hesabı Twitterdan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Meclis’e geri döndüğünü belirterek, “Darısı tüm siyasi rehinlere…” paylaşımında bulundu.

Kaynak: AA