Beştaş: Kürtleri reddederek Meclis’te Kürtleri bitiremezsiniz

TBMM Genel Kurulunda dün gece devam eden görüşmelerde “Kürt” ve “Alaattin Çakıcı” tartışması yaşandı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Kürdistan coğrafyasını, Kürtleri reddederek Meclis’te Kürtleri bitiremezsiniz” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül de, Alaattin Çakıcı’nın vatanına milletine bağlı olduğunu belirterek, suç işlemişse suçunun cezasını çektiğini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş Fotoğraf: AA

TBMM Genel Kurulunda, enerji alanında düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ikinci bölümü üzerinde görüşmeler dün gece devam etti. Görüşmelerde tartışma yaşandı. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, “Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı’nda İzmir’e gidemedi. Antakya’dan, bilmem nereden başlamadı. Kürdistan’a geldi. Erzurum Kongresi’ni, Sivas Kongresi’ni yaptı. Kiminle? Kürt beyleriyle.” şeklinde konuştu.

HDP’li Özgüneş: Kürtler mi ihanet etti, iktidar olanlar mı?

Kürtlere, “1921 Anayasası’yla özerklik verildiğini” belirten Özgüneş, “Misakımilli’ye kim ihanet etti? Kürtler mi ihanet etti, iktidar olanlar mı?” diye sordu.

MHP’li Bülbül: Erzurum öz mü öz Türk yurdudur

Bunun üzerine söz alan MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Özgüneş’e tepki göstererek, “Atatürk, milli mücadeleyi başlatacak, İstiklal Harbi’nin başlangıcı için Samsun’a arkasından Amasya’ya, Erzurum’a, Sivas’a gidecek. Siz buradaki kongreleri, ‘Kürdistan’a gitti.’ diye ifade edeceksiniz. Bunu kabul etmek mümkün mü? Erzurum, Kürdistan mı? Böyle bir tanım, tabir nerede var? Erzurum öz mü öz Türk yurdudur.” karşılığını verdi.

HDP’li Beştaş: Kürtleri reddederek Meclis’te Kürtleri bitiremezsiniz

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, bu tartışmanın, bu ülkede herkesin, anayasal olarak eşit ve özgür yurttaş olana dek bitmeyeceğini söyledi. Beştaş, “Kürdistan coğrafyasını, Kürtleri reddederek Meclis’te Kürtleri bitiremezsiniz. Bu ülkede Kürtler var. Kürtler, kendi haklarını istiyor. Eşit ve özgür yurttaş olmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

‘Hangi cüretle Demirtaş’ı terörist ilan ediyorsunuz’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, partisinin grup toplantısında, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a “terörist” dediğini hatırlatan Beştaş, “Ama kendisi mafya liderleriyle kol kola yürümeye devam ediyor. Onları sahipleniyor. Ceza aldığı kesinleşmiş ama Demirtaş hakkında tek bir gün mahkumiyet cezası yok. Hangi cüretle Demirtaş’ı terörist ilan ediyorsunuz.” diye konuştu.

‘Alaattin Çakıcı vatanına milletine bağlıdır’

Bunun üzerine Bülbül, Beştaş’a, Genel Başkanları Bahçeli’nin Demirtaş’ın “terörist” olarak ifade edilmesinin son derece normal olduğunu savundu. Alaattin Çakıcı’nın vatanına milletine bağlı olduğunu belirten Bülbül, Çakıcı’nın suç işlemişse suçunun cezasını çektiğini öne sürdü. Bülbül, Çakıcı için “Bununla karşılaştırmalı olarak Demirtaş üzerinden bir değerlendirme yapmayı da asla kabul etmiyoruz. Selahattin Demirtaş’la kendisinin bir araya gelmesi mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

AKP’li Zengin: Bütün arkadaşlarımızın buraya gelirken Kürt kardeşlerimin oyu var

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Sizin ortaklarınız, aleni olarak sizinle iş birliği yaptıklarını bile söyleyemiyorlar. Neden söyleyemiyorlar? Bunu lütfen düşünür müsünüz? Anayasa çalışması yapmışsınız. Bunu yaptıklarını bile söyleyemiyorlar. Demek ki sizin kendinizi konumlandırdığınız yerle alakalı temel bir sorun var.” dedi.

“Türkiye’de siz Kürt vatandaşlarımızın hamisi misiniz?” diyen Zengin, “Bütün arkadaşlarımızın, buraya gelirken Kürt kardeşlerimin oyu var. Meclis’e gelen her milletvekilinin altında Kürt kardeşlerimin oyu var. Kürtler yalnızca size oy vermiyor; bize de CHP’ye de MHP’ye de İYİ Parti’ye de oy veriyor.” ifadelerini kullandı.

‘Geçmişimizde Türklerle Kürtlerin bu anlamda bir meselesi olmadı”

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, 21’inci yüzyıla 200 yıl öncesinin penceresinden bakmanın, birçok meseleyi karıştırmaya ve yanlış okumaya neden olacağını söyledi.

Geçmişte Türklerle Kürtlerin bu anlamda bir meselesi olmadığını ifade eden Tatlıoğlu, “Mesele tamamen vesayetçi siyasetten kaynaklanıyor. Bu meseleyi de zamanın ruhunda okumak lazım. Buralardan beslenme üzerine siyaset, vesayetçi siyasettir, bizi doğru yola çıkarmaz.” diye konuştu.

Kaynak: AA