Beştaş: Medya organları bizi bizsiz tartışamazlar

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, her kanalda kendilerine söz hakkı verilmeden “bizi” tartışmaya devam ediyorlar diyerek, “Bize mikrofon uzatmayan medya organları bizi bizsiz tartışamazlar.” dedi.

Beştaş, bu tür yayınlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş Meclis’te basın toplantısı düzenledi

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP’nin 15 Haziran’da başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”ne ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. HDP milletvekilleri “Hep birlikte” yazılı önlükler giyerek açıklamaya katıldı. Açıklamada ayrıca yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle milletvekilleri maske takarak sosyal mesafeyi uyguladı. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Toplantıda konuşan Beştaş, 1 Haziran’da partilerinin açıkladığı tutum belgesinin demokratik mücadele ve yürüyüşünü kapsayan bir program olduğunu ifade etti.

Ancak yürüyüşlerinin sanki milletvekilliklerin düşürülmesi üzerine alınan ani bir karar gibi algılandığını belirten Beştaş, “Bu konuda bir yanlış anlaşılma var. Tabi ki Leyla Güven ve Musa Farisoğulları, Enis Berberoğlu milletvekilliklerinin düşürülmesini kabul etmiyoruz. Bu demokratik yürüyüşü elbette vekillikleri düşürülen, rehin alınan bütün arkadaşlarımıza ilişkindir.” şeklinde konuştu.

‘Bizi bizsiz tartışamazlar’

Yürüyüşlerinin her televizyon kanalında “HDP neden yürüyor, HDP ne yapmaya çalışıyor” şeklinde tartışıldığına dikkat çeken Beştaş, şunları ifade etti: “Aynı zamanda suçlayıcı, yargılayıcı, cevap hakkı tanımayan ve bize söz hakkı vermeyen bir şekilde bizi tartışmaya devam ediyorlar. Medyanın tutumu bizim açımızdan kabul edilebilir değildir. Biz buradayız, Meclisteyiz, Türkiye’nin her yerindeyiz. Bize mikrofon uzatmayan medya organları bizi bizsiz tartışamazlar.”

Fotoğraf: MA

‘Bundan sonra suç duyurularımızı yapacağız’

Bundan sonra RTÜK için ayrı ayrı başvurularını yapacaklarını ifade eden Beştaş, “Aynı şekilde savcılıklara suç duyurularımızı da yapacağız. Biz medya patronlarının, holdinglerinin iktidarla aralarını çok iyi olduğunu ve aralarında bir anlaşma olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

‘16 ilde yasak kararı alındı’

“Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”nün 16 ilde engellenmesi için “yasak” kararı alındığına vurgu yapan Beştaş, “HDP’nin yürüyüşünü engellemek için iller yasaklandı. Pandemiyle birlikte sokağa çıkma yasağı kararı zar zor alan, maske dağıtamayan, vatandaşı virüse karşı korumasız bırakan iktidar, HDP onların maskelerini düşürmesin diye korkudan illeri yasaklıyorlar.” dedi.

‘Ömer Çelik sadece AKP’nin sözcüsüdür”

Yürüyüşlerine ilişkin AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in çıkıp bir parti adına “Biz bu yürüyüşe izin vermeyeceğiz” dediğini ifade eden Beştaş, “Ömer Çelik kimdir? AKP’nin sadece sözcüsüdür. İçişleri Bakanlığı kolluktan sorumlu bütün yetkileri bulunan bir şahıs değildir.” dedi.

“Darbeye karşı insanları tepki vermeye çalışan bir iktidar, bugün bizim yürüyüşümüze hangi yüzle, hangi gerekçeyle karşı çıkabilir.” diyen Beştaş, darbeye karşı bugün meydanlarda olduklarını, yürüyüşlerinin devam edeceğini söyledi.

Demokrasi yürüyüşünün bir kolu olarak Ankara’da Meclis’te olduklarını söyleyen Beştaş, “Mücadeleyi yükselteceğiz.” dedi.