Beştaş: Özkan’ın cezaevinde tutulması ölüme sebebiyet vermektir

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, hayati risk taşıyan hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın durumuna ilişkin “Hastane hastane dolaştırılması ve yüzde 87 rapora rağmen cezaevinde tutulması, işkencenin ötesinde taammüden, hukuken ölüme sebebiyet vermektir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’a (83) dair Meclis Genel Kurulu’nda konuştu.

Özkan’ın 25 yıldır cezaevinde olduğunu ve beş kez baypas ameliyatı, sayısız anjiyo geçirmesine rağmen infazının ertelenmediğini söyleyen Beştaş, “Üstelik yeniden yargılaması devam ediyor ve suçsuzluğu, ortaya çıkan bilgilerle de sabit. Bundan da vazgeçtik, ‘Mehmet Emin Özkan’ı evine, ailesinin yanına gönderin; vedalaşma hakkını kullansın’ dedik. Ben kendisini yaklaşık bir ay önce ziyaret ettim. Niye bunu söylüyorum? Görüştüğümde kulakları duymuyordu, gözleri iyi görmüyordu; çok zorlayarak on-on beş dakika görüşebildim ve akıl sağlığı gayet yerindeydi. Bizim bu ısrarlarımız karşısında haftalardır Mehmet Emin Özkan Elâzığ Hastanesine götürülüp getiriliyor. Bugün ailesi bir daha aradı. Üstelik ambulansla götürülmüyor, bir ringe bindiriliyor” dedi.

‘Çok büyük bir hayati risk var’

Beştaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Avukat görüş odasına benimle görüşmeye geldiğinde bile tekerlekli sandalyeyle geldi. Ring aracıyla Elâzığ Cezaevine götürdüler. Bugün ailesine demişler ki: ‘Akıl hastanesine götüreceğiz.’ Mehmet Emin Özkan’ın akıl sağlığıyla ilgili hiçbir sorunu yok, bunu ben de gördüm, raporlarda da yok. Açıkçası, ailesi de il binamızda oturuyor, Semra Güzel Vekilimiz savcılığa ulaşmaya çalışıyor. Çok büyük bir hayati riski zaten her an var. Mehmet Emin Özkan’ın bu şekilde cezaevinde tutulması, hastane hastane dolaştırılması ve yüzde 87 rapora rağmen cezaevinde tutulması, yani işkencenin ötesinde taammüden, hukuken ölüme sebebiyet vermektir. Tek bir talebimiz var, Mehmet Emin Özkan’ı serbest bırakın.”

MA / ANKARA