Beyaz Saray önündeki polis şiddeti protestolarında çatışma

ABD’nin Minneapolis kentinde Siyah George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesiyle ülkenin bir çok eyaletine yayılan protestolar 6’ıncü gününde.

Minneapolis’te protesto gösterileri devam ederken, New York, Washington, Philadelphia, Los Angeles, Florida’da hafta sonu yapılan gösteriler çatışmaya dönüştü.

ABD’nin Minneapolis kentinde Siyah George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından ülke genelinde 26 Mayıs Salı gününden bu yana başlayan gösteriler bir çok eyalet ve kente yayıldı. Cumartesi akşamı ülkedeki en az 8 eyalette, destek için Ulusal Muhafız birliklerinin göreve çağrıldığı belirtilirken 16 eyaletteki 25 şehirde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Başkent Washington’da Cumartesi gecesi gerçekleştirilen eylemlerin ardından pazar günü akşam saatlerinde yine Beyaz Saray çevresinde bir araya gelen yüzlerce gösterici, “Floyd için adalet” sloganlarıyla polis şiddetini protesto etti.

Güvenlik güçlerinin kapattığı Beyaz Saray’ın önündeki Lafayette Parkı’nın etrafında buluşan göstericiler, “adalet yoksa huzur yok”, “nefes alamıyorum”, “siyahların hayatı önemlidir” sloganlarını attı.

Başkent Washington’ta göstericiler Beyaz Saray önündeki Fafayette Parkı’nda bir araya geldi

Göstericiler polisin müdahalesine taşla karşılık verdi

Akşam saatlerinde gerçekleştirilen gösterilerde polisle göstericiler arasında zaman zaman gerginlik arttı. Polisin göstericileri daha geriye doğru itmeye çalışması, iki grubu karşı karşıya getirirken, polisin göz yaşartıcı gaz atmasına göstericiler taş ve su şişeleriyle karşılık verdi. İlerleyen saatlerde polisle göstericiler arasındaki ufak çaplı çatışmalar devam etti.

Bazı göstericiler yaralandı

Kentte Ulusal Muhafızların göreve çağrılırken, söz konusu muhafızların Beyaz Saray çevresinde konuşlanarak polisin yanında geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Bazı göstericiler çevrede bulunan çöp tenekelerini yakarken, polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Gece geç saatlere kadar devam eden olaylarda bazı göstericilerin hafif yaralandığı bildirildi.

Çatışmalar devam ederken etrafta bulunan bazı mağazalara hasar verildiği kameralara yansıdı. Öte yandan, dünden bu yana devam eden olaylarda, Bahçeşehir Global ağına bağlı ve Beyaz Saray’a komşu olan Bay Atlantic Üniversitesi (BAU) ve Mentora College’ın içinde bulunduğu binanın da göstericilerin saldırısı sonucu hasar gördüğü bildirildi.

Göstericilerden provokasyon uyarısı

Gösterilerde “siyahların hayatı önemlidir” dövizleri taşındı

Öte yandan protestolar sırasında yerdeki kaldırımları sökmeye çalışan beyaz bir Amerikalı, çevredeki göstericiler tarafından etkisiz hale getirilerek polise teslim edildi. AA kameralarına yansıyan anlarda, yüzü kapalı söz konusu kişi, etraftakilerin fark etmesinin ardından yaka paça kontrol altına alındı. Kişiyi polise teslim eden göstericiler, “provokasyon” uyarısında bulundu.

Gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Akşam saatlerinde devam eden gösterilerin, saat 23.00’te başlayacak sokağa çıkma yasağından sonra azalması bekleniyor. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, yerel saatle pazar 23.00’ten, pazartesi 06.00’ya kadar kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurmuştu. Ayrıca Bowser, gösterilerde güvenliğin sağlanması için Washington Metropol Polis Departmanına destek için Ulusal Muhafızları da görevlendirdiğini bildirmişti.

Minneapolis’te gösteriler 6’ıncı gününde

Siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybettiği Minneapolis kentinde de protestolar 6’ıncı gününe girdi. Protestoların yapıldığı otobanda bir tanker binlerce göstericinin bulunduğu alana doğru geldi. Tankerin yaklaştığını fark eden protestocular yol kenarına kaçtı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Göstericiler tankere koşarak araçtan inen şoföre saldırdı. Yaralanan şoför hastaneye kaldırıldı. 

New York’ta polis aracı göstericilerin üzerine sürüldü

New York’ta akşam saatlerinde başlayan ve gece yarısına kadar devam eden gösterilerde de polis ile protestocular arasında zaman zaman çatışmalar yaşandı. Sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda polisin kalabalığa copla müdahale ettiği gözlenirken, bir polis aracının da bariyerlerin önünde duran göstericilerin üzerine sürülmesi sonucu bazı kişilerin yaralandığı görüldü.

Manhattan Union Meydanı civarındaki gösterilerde protestocular bazı polis araçlarının camlarını kırdı, sprey boya ile araçların üzerine sloganlar yazdı.

Philadelphia’da en az 14 gözaltı

Philadelphia’da şehir merkezinde gün içinde binlerce kişinin katılımıyla gösteri düzenlendi. Gösterilerin ardından çıkan olaylarda en az 4 polis aracı yakıldı, 13 polis yaralandı. Polis sözcüsünden yapılan açıklamada, gösterilerde en az 14 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Los Angeles’ta plastik mermiyle müdahale

Los Angeles’ta yapılan gösterilerde de “Siyahilerin hayatı değerlidir” şeklinde slogan atan protestocuları polis cop ve plastik mermi kullanarak dağıttı. Polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda bazı polis araçlarının yakıldığı bildirildi.

Florida’nın Tallahassee kentinde de bir sürücünün kamyonetini yolu kapatan göstericilerin üzerine sürmesi sonucu bazı protestocuların yaralandığı belirtildi.

Ne olmuştu?

46 yaşındaki siyah Amerikalı George Floyd, 26 Mayıs günü dolandırıcılık şüphesiyle Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polisler tarafından gözaltına alınırken bir polisin uzun süre diziyle boynuna basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” demişti.

Floyd, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.
Çevredekilerin cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı. Ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti yeniden gündeme geldi ve polis şiddeti Minneapolis başta olmak üzere birçok kentte protesto edilmeye başladı.  

Floyd’u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin’in üçüncü derece cinayet ve ikinci derece taksirle adam öldürmekten yargılanacağı açıklanmıştı.

Kaynak: AA