Beyrut Limanı’ndaki yangında Kızılhaç’a ait gıda maddeleri de yandı

Lübnan Kızılhaç Örgütü, dün Beyrut Limanı’ndaki bir hangarda çıkan yangında, örgütün depoladığı gıda maddelerinin de yandığını duyurdu.

Fotoğraf:Mahmut Geldi/AA

Beyrut Limanı’nda 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesinden 5 hafta sonra enkaza dönüşen limandaki hangarlarda dün yeni bir yangın çıktı. Yağ ve araç lastiklerinin bulunduğu hangarlarda çıkan yangın havadan ve karadan saatlerce süren zorlu müdahalenin ardından kontrol altına alındı.

Lübnan Kızılhaç Örgütü sözcüsü Runa el-Halebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızılhaç’ın, Beyrut Limanı’nda gıda maddesi depoladığını ve dünkü yangında bunların yandığını, geçen ay meydana gelen patlamada da depolanan maddelerin büyük zarar gördüğünü ifade etti.

‘Gıda maddeleri bulunuyordu’

Yangın nedeniyle örgütün limanda depoladığı maddelerde büyük zarar oluşmuş olabileceğini söyleyen Halebi, “Henüz, söz konusu maddelerin tamamının mı yoksa bir kısmının mı zarar gördüğünü bilmiyoruz.” dedi.

Kızılhaç’ın, geçen ay yaşanan patlamanın ardından 19 bin parça gıda maddesini Beyrut Limanı’ndan çıkardığını aktaran Halebi, bunun oldukça zahmetli bir çalışma olduğunu belirtti. Halebi, örgütün, Beyrut Limanı’ndaki hangarda, sıvı yağ, pirinç, şeker, çay, makarna, bulgur, nohut, mercimek ve bakla gibi gıda maddeleri bulundurduğunu söyledi.  

Beyrut Limanı’ndaki yangın

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, geçen ay korkunç bir patlamanın yaşandığı Beyrut Limanı’nda dün çıkan yangının ardından Lübnan Yüksek Savunma Konseyini Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplanmıştı. Toplantı açılışında konuşan Avn, “Yangın bir sabotaj sonucu, bir teknik hata sonucu veya bir ihmal sonucu çıkmış olabilir. Ama sonuç ne olursa olsun yangın nedeninin en kısa sürede ortaya çıkarılması ve sebep olanlardan hesap sorulması gerekir.” demişti.

Bu tür olayların tekrarlanmaması için bugün yaşananlardan büyük bir ders çıkarılması gerektiğinin altını çizen Avn, “Ne olursa olsun artık bu tür yangınlarla sonuçlanan yanlışları kabul edemeyiz.” şeklinde konuşmuştu.

Limandaki patlama

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamada 191 kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve birkaç kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

Kaynak: AA