Beyrut’ta ilan edilen OHAL uzatıldı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta büyük can ve mal kaybına yol açan şiddetli patlamanın ardından ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) bir ay uzatıldı.

Beyrut Limanı patlamanın tüm izlerini taşıyor Fotoğraf: Muhammet Emin Canik/AA

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, OHAL’in başkentteki mevcut durum ve hükümetin istifası nedeniyle 18 Eylül’e kadar uzatıldığı aktarıldı. Lübnan Meclisi, Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen patlamanın ardından başkentte 2 hafta süreyle OHAL ilan etmişti.

Beyrut Limanı patlamanın tüm izlerini taşıyor

Beyrut Limanı

Beyrut Limanı, korkunç patlamanın tüm izlerini taşıyor. Patlama sonucu yıkıma uğrayan Akdeniz’in en büyük limanlarından Beyrut Limanı, ülke ekonomisinin can damarı sayılıyordu.

Patlamada 170’ten fazla kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandığı ve 30-40 kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.  Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır Beyrut Limanı’ndaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamaya ilişkin soru işaretleri ve ihmal iddialarının artması üzerine Lübnan sokaklarında sorumluların cezalandırılmasını talep eden gösteriler düzenlenmişti. Protestolar sonucu Hassan Diyab başbakanlığındaki hükümet istifa etmişti.

AA – BEYRUT