Beyrut’ta patlamaya 2 bin 750 ton amonyum nitrat yol açtı

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun Beyrut patlamasına, 6 yıldır liman bölgesinde yeterli güvenlik önlemi alınmadan tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söyledi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta liman kentinde meydana gelen şiddetli patlama ardından bölgeden yeni görüntüler ve bilgiler gelmeye devam ediyor.

Eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evinin yakınlarında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre çok sayıda kişi yaralandı, en az 10 kişi hayatını kaybetti. Hariri’nin evinde ve çevre binalarda büyük hasar oluşurken, eski başbakanın sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi.

Patlamanın etkisiyle 3 katlı bir binanın yıkıldığı, enkaz altında hala insanların olduğu belirtildi.

Patlama ardından ölü ve yaralı sayısı ise artıyor.

‘Patlayıcı deposunda meydana geldi’

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun patlamaya, 6 yıldır liman bölgesinde yeterli güvenlik önlemi alınmadan tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söyledi.

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ise,  “2 bin 750 ton amonyum nitratın 6 yıl boyunca önlem alınmaksızın depoda tutulması kabul edilemez” açıklaması yaptı.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü, olayın daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi.Gümrük Genel Müdürü Bedri Zahir, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Beyrut Limanı’nda kimyasal maddelerin bulunduğu bir depoda patlama yaşandığını söyledi.

Hiroşima ve Nagazaki benzetmesi

Öte yandan Beyrut Valisi Mervan Abbud, olay yerinde incelemelerde bulundu. Gözyaşlarına hakim olamayan Abbud burada yaptığı açıklamada, Beyrut’un felaket bölgesi haline geldiğini ve hasarın yüksek olduğunu belirtti.

Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti. Öte yandan patlamayla çevreye yayılan kimyasalların uzun vadede ölümcül etkilere neden olabileceği düşünülüyor.

Lübnan Hizbullahı: İddialar gerçek dışı

Lübnan Hizbullahı başkent Beyrut’taki patlamanın kaynağının, İsrail tarafından kendilerine ait silah depolarına yönelik gerçekleştirilen bir saldırı olduğu iddiasını yalanladı. Hizbullah’a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, patlamanın kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildii yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Lübnan Kızılhaçı: Yüzlerce yaralı var

Lübnan Kızılhaç Örgütü, başkent Beyrut’ta meydana gelen patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını duyurdu.

Kızılhaç Örgütü yetkililerinden Georges Kettaneh, yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını belirtti. Patlamada ölülerin de olduğunu aktaran Kettaneh, sayı hakkında herhangi bir detay vermedi. Öte yandan çok sayıda ambulansın Beyrut’a gönderildiği belirtildi.

Kazakistan Büyükelçisi Kalekenov yaralandı

Kazakistan’ın Beyrut Büyükelçiliği, patlamada Kazakistan’ın Beyrut Büyükelçisi Yerzhan Kalekenov’un yaralandığını açıkladı. Açıklamada, büyükelçilik binasında hasar oluştuğu belirtildi.

İsrail: Patlamayla bir ilgimiz yok

Öte yandan kaynaklara konuşan İsrailli yetkililer, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki patlamayla Tel Aviv’in bir ilgisinin olmadığını iddia etti.