Biden ve Harris yemin etti

ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden ve ilk kadın başkan yardımcısı Kamala Harris yemin ederek görevlerine başladılar.  

ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden ve ilk kadın Başkan Yardımcısı Kamala Harris yemin ederek görevlerine başladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 46’ncı başkanı seçilen Joe Biden ve Başkan Yardımcısı olarak seçilen Kamala Harris Kongre binasında yemin ederek görevlerine başladılar.  

Biden, olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı ABD Kongresinde, Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts’ın huzurunda 1893 yılından beri ailesinde olan İncil’e el basarak yemin etti. 

AA’nın haberine göre, 50 yıllık siyasi kariyeri boyunca senatör ve başkan yardımcılığında yemin etmek için de aynı İncil’i kullanan Biden, eski başkan John F. Kennedy’den sonra ABD’nin ikinci Katolik başkanı oldu. 

Törene Trump katılmadı, yardımcısı Pence katıldı

Yemin törenine görev süresi dolan Donald Trump katılmazken, başkan yardımcılığını Kamala Harris’e devreden Mike Pence katıldı. 

Törene ayrıca eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton da katıldı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yemin töreni alanına sınırlı sayıda insan alındı. Kapitol Binası’na giden yol boyunca, ABD’lileri temsil etmesi için 200 bin ABD bayrağı konuldu. Yemin töreninde milli marşı Lady Gaga okudu. 

Olağanüstü önlemler alındı

Öte yandan 6 Ocak’ta meydana gelen Kongre baskını ve Trump’ı destekleyen grupların yaptığı tehditler nedeniyle Washington’da olağanüstü güvenlik önlemi alındı.

Yemin töreninin ardından 46. ABD Başkanı Joe Biden konuşma yaptı.

Biden ilk konuşmasında ‘ulusal birlik’ vurgusu yaptı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Biden’ın ilk mesajları şöyle:

“Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.

Tüm zorluklarla mücadele etmek için sözler yeterli değil. Birliğe ihtiyacımız var.

Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir.

Yeni bir sayfa açalım ve birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım.

Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil.

Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor.”

Size söz veriyorum: Kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız.”

İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir.”

AA / MA / BBC Türkçe