BİK’ten Evrensel’e 5 günlük ilan kesme cezası

Basın İlan Kurumu (BİK) Evrensel gazetesine 45 gün verdiği ilan kesme ve reklamların durdurulması cezasının ardından 5 günlük ilan kesme cezası daha verdi.

Cezaya ilişkin, gazetede yayımlanan “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber gerekçe gösterildi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Evrensel gazetesine bir ilan kesme cezası daha verdi. Verilen 5 günlük ilan kesme cezasına gerekçe olarak ise gazetede 16 Nisan’da yayımlanan “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber gerekçe gösterildi. BİK’in verdiği kararda, “Haberin saptırıldığını ve çarpıtıldığı, gerçek dışı ifadeler kullanıldığı, algı yaratıldığı” savunuldu.

‘Haber basın ahlak esaslarına uygundur’

BİK’e söz konusu habere ilişkin savunma veren Evrensel gazetesi, şunları ifade etti:

“Haber okunduğunda görüleceği üzere, hukuka uygunluk ve basın ahlak esaslarına uygunluk sınırları içerisindedir. Dolayısıyla bu tür bir haber hakkında basın ahlak esaslarına uygun olmadığı gerekçesi ile şikayet edilmesi, basının eleştirel herhangi bir haberle ilgili olarak sürekli baskı altında kalması anlamına gelecektir. Çünkü burada, siyasiler arasında kamuoyuna da yansıyan bir tartışma vardır ve bir gazete olarak bunun haberinin yapılması basının her şeyden önce görevidir. Haber basın ahlak esaslarına da uygundur.”

‘Gerekçedeki iddialar Evrensel gazetesinin kişilik hakkı ihlali’

BİK’in gerekçesinde “Haberin ahlaka aykırı olduğu” iddiasının Evrensel gazetesinin kişilik hakkının ihlali olduğuna vurgu yapılan savunmada, “Bir milletvekilinin basın açıklaması olan ve şikayetçiyi ve hakkında soruşturma açılmasını ahlaka aykırı olarak kabul etmek ne hukuka ne de yasaya uyar.” denildi.

BİK 45 günlük rekor ceza vermişti

BİK Haziran ayında da, Ragıp Zarakolu’nun “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlığıyla 5 Mayıs’ta yayımlanan yazısını gerekçe göstererek Evrensel gazetesine 45 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezası vermişti.

Kaynak: Evrensel Gazetesi