Bildirici, Erdoğan’a asıl sorulması gerekenleri sıraladı

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Yeni yaşınızdan beklentileriniz neler olacak?” gibi sorular yerine asıl sorulması gerekenleri sıraladı.

Erdoğan, doğumgünü pastası.

Faruk Bildirici blok sayfasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma namazlarını ve hatta camiyi Cumhurbaşkanlığı ve siyasi faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası haline getirdiğine dikkat çekti.

Bildirici, “Erdoğan’a cuma namazı sonrası müthiş soru: Yeni yaşınızdan beklentileriniz neler olacak?” inceleme yazısında “Muhabirlerin soruları, bazen Erdoğan’a dilediğini konuşması için ‘yardımcı olma’ rolünü de aşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘çanak soru’ soracağım derken gazeteciliğin sınırları iyiden iyiye zorlanıyor” dedi. 

Bildirici, “Cuma sonrası düzenlenen basın toplantıları hep aynı havada geçiyor. Bazen muhabirin sorusunu bitirmeden Erdoğan’ın deyim yerindeyse havada kapıp hemen yanıtlaması da soruları önceden bildiğini, cevapların hazırlanmış olduğunu gösteriyor” diye yazdı. Deneyimli gazeteci Faruk Bildirici, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Asıl sorulması gerekenleri” ise şöyle sıraladı:

Faruk Bildirici, Cuma namazı çıkışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorulması gereken soruları sıraladı.

“- Pandemiyle ilgili olarak ‘Rehavete kapılamayız. Gevşeme yok’ dediniz ama partinizin kongrelerinde binlerce insan sizin deyiminizle salonları ‘lebaleb’ doldurdu. Kalabalık cenaze törenlerine de katılıyorsunuz. Yaptıklarınız ile söyledikleriniz çelişmiyor mu?

– Berat Albayrak’ın bakanlığı sırasında çok başarılı olduğunu söylediniz. Başarılı ise neden bakanlıktan alındı? Uyguladığı ekonomi politikalar doğruysa, neden şimdi o politikalardan vazgeçildi? Berat Albayrak yeni bir göreve getirilecek mi?

– Daha önce belediye başkanlarını da ‘metal yorgunluğu’ gerekçesiyle istifa ettirmiştiniz. Şimdi de parti kadrolarının büyük bölümünü değiştiriyorsunuz. Partinizdeki ‘metal yorgunluğu’ ne gibi olumsuzluklara yol açtı? Kendiniz de yorgunluk hissediyor musunuz?

– Necmettin Erbakan’ın 1976’da temelini attığı Ilgın Şeker Fabrikası’nın kapanması sizi de üzdü mü?

– CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Gara operasyonu ile ilgili sorularını neden yanıtlamıyorsunuz? Örneğin ‘Bölücü terör örgütünün tam 5.5 yıl elinde tuttuğu vatan evlatlarını kurtarmak için başbakan veya cumhurbaşkanı olarak ne yaptınız?’ sorusunu yanıtlamayı düşünür müsünüz?”

Onaylanmış soruları sormayın!..

Faruk Bildirici, gündemdeki soruları iktidar sahiplerine soramamanın rahatsızlığını hisseden genç gazetecilere “onaylanmış soruları” sormamalarını önerdi ve “Susmak hiç olmazsa ‘mış’ gibi görünmekten kurtarır” diye yazdı.

Yazının tamamını bu linkten okuyabilirsiniz.

Yeni1mecra