Bilecik, Kütahya ve Sivas’ta karantina uygulaması

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, Bilecik’te bir mahalle ve Aşağıköy Köyü’nde 10 ev, Kütahya’da 8 evde karantina uygulaması başlatıldı.

Sivas’ta ise bir köydeki karantina uygulaması uzatıldı.

Fotoğraf: Arşiv/AA

Bir çok kent ve ilçede, Covid-19 tedbirleri kapsamında karantina uygulamalarına ilişkin kararlar alınmaya devam ediliyor. Bilecik merkeze bağlı Aşağıköy Köyü’nde 10 evde dün itibariyle karantina uygulaması başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, il dışındaki akrabalarını ziyaret ettikten sonra köye dönen bir kişinin, yüksek ateş şikayetiyle Bilecik Devlet Hastanesine başvurduğu bildirildi. Covid-19 testi pozitif çıkan hastayla temaslı kişilerin yaşadığı 10 evde karantina başlatıldığının belirtildiği açıklamada, “Söz konusu karar gereğince adı geçen köyde vatandaşlarımızın kesinlikle bir araya gelmemeleri, evlerinde kalarak köy sınırları dışına çıkmamaları, izolasyon kurallarına uymaları gerekmektedir.” denildi.

İstanbul’da katıldığı düğün sonrası geldiği mahalle karantinaya alındı

Bilecik’in Bozüyük İlçesi’nde Bozüyük İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’ndan yapılan açıklamada, İçköy’deki Covid-19 pozitif vakasının, İstanbul’da katıldığı bir düğünde temas sonucu oluştuğunun tespit edildiği belirtildi.

Düğünde temas edilen kişi sayısının fazla olduğu vurgulanan açıklamada, dün saat 20.00’den 31 Ağustos saat 20.00’ye kadar mahallenin, giriş-çıkışların izine bağlı olması kaydıyla karantinaya alınmasına karar verildiği belirtildi.

Karantina süresince düğün, nişan gibi organizasyonlar iptal edildi

Kararda ayrıca 14 günlük karantina süresince İçköy Mahallesi’nde yapılacak olan düğün, nişan ve benzeri tüm organizasyonların iptal edildiği belirtildi.

Sivas’ta bir köyde karantina süresi uzatıldı

Sivas’ın Doğanşar İlçesi’ne bağlı Yavşancık Köyü’nde, uygulanan karantina bir hafta daha uzatıldı. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, Yavşancık Köyü için 4 Ağustos’ta 14 gün karantina kararı alındığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Yavşancık köyünde karantina süresinin sosyal izolasyonun tam olarak sağlanması için 25 Ağustos 2020 tarihine kadar bir hafta uzatılması ve ilçe genelinde alınan tedbirlerin daha da artırılması kararlaştırılmıştır.” denildi.

Kütahya’da 8 ev karantinaya alındı

Kütahya’da Simav Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, ilçe merkezindeki Fatih Mahallesi’nde 2, Sırapayam Mahallesi’nde 1, Naşa beldesinde 2 , Köseler, Şenköy ve Yemişli köylerinde ise 1’er birer evin karantinaya alınmasının kararlaştırıldığı duyuruldu. 

Kaynak: AA’da geçen bilgilerden derlenmiştir