Bilim Kurulu sonrası açıklama: 21 Eylül’de okulların açılması yaklaşımı içindeyiz

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada en yüksek hasta sayısına ulaşıldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Koca’nın açıklamasından satır başları şöyle:

Son bir buçuk ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık. Vaka sayılarımız bir süredir yükselişte. 1 Temmuz’da hasta sayımız 1192 idi. Bu sayı dün 1263 olarak gerçekleşti. Her artış uyarıcı olmalıdır.

Geçmiş güne değil, yarınlara bakmaya davet ediyorum. Salgınla mücadelemiz başarıyla sürüyor, bundan kuşkunuz olmasın. Türkiye’nin salgınla mücadelesine başarısızlık etiketi yapıştırmak isteyen varsa ya salgının ne olduğu bilmiyor ya da unutmayı tercih ediyor.

Vakaların azalması yükselmeyeceğine güvence teşkil etmemektir. Önemli olan mücadelede istikrardır. Geldiğimiz noktayı özetlemeye çalışayım.

Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu

Evde tedavi gören hastalarla hekimlerimiz teletıp denilen sistem sayesinde doğrudan görüşme yapacak.

Yeni hasta sayılarının tekrar binin üzerine çıkmasından sonra günlük test sayımız 100 bine çıkabilecek.

Ağır hasta sayısı dün 686’ya ulaştı.

Türkiye salgınla mücadele filyasyon çalışmasının çok büyük yararını gördü. Filyason ekiplerimiz dünya televizyonlarına konu oldu. Bu başarı devam ediyor. Filyasyon ekibi sayımız 9 bin 344’e çıktı, her ekibimizde bir hekim görevlendirdik.

Sivas ve Urfa’da kısa bir süre yaşanan yoğun bakım hasta doluluğu dışında bir sorunla karşılaşılmamıştır. Yoğun bakım yatağı doluluk oranı yüzde 64,8’dir.

Günler geçtikçe tanı konulmuş kişi sayısı, temaslı kişi sayısı artıyor. Biz de zaman içinde salgınla bölgesel şartlar içinde mücadele yöntemini seçtik. Salgınla mücadele yerel mücadele özelliği kazandı.

İl hıfzıssıhha kurullarımızın adını daha sık duyuyorsunuz, valiliğimizin başkanlık ettiği toplantılarla kararlar alıyoruz. Şu ana vaka sayısı artışı olan illerle iki toplantı düzenledik.

10 şehirde vaka sayıları düştü, 12 şehirde stabil hale geldi, 7 ilde mücadelemiz devam ediyor.

Kaynak: AA