‘Bin 269 sürücü alkol etkisinde araç kullandı’

Türkiye genelinde alkollü araç kullanan kişilere yönelik yapılan denetimlerde bin 269 sürücünün alkol etkisinde araç kullandığı tespit edildi.

Fotoğraf: AA

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, uluslararası kabul gören araştırmalara göre, kanda 0.05 g/dl oranı üzerinde bulunan alkolün trafik kaza riskini büyük ölçüde artırdığı hatırlatıldı. Açıklamada, 2020’nin 9 aylık döneminde meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında, kazaya sebebiyet veren sürücülerin yüzde 1,2’sinin alkol etkisinde araç kullandığının tespit edildiği belirtildi.

‘Bin 269 sürücü alkol etkisinde araç kullandı’

30-31 Ekim’de ülke genelinde “Alkol Etkisinde Araç Kullanımı”na yönelik yapılan özel kontrollerde, 60 bin 101 araç sürücüsünün denetlendiği belirtildi.

Açıklamada, denetimlerde bin 269 sürücünün alkol etkisinde araç kullandığı, 8 sürücünün uyuşturucu ve uyarıcı madde testinin pozitif çıktığı ve haklarında gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı belirtildi. 760 sürücünün ise sürücü belgesiz olduğunun kaydedildiği açıklamada, alkollü tespit edilen bir kişinin de sürücü belgesinin bulunmadığının tespit edildiği belirtildi.

Bin 276 sürücünün ehliyeti geçici olarak alındı

Denetimlerde 929 aracın trafikten men edildiği, bin 276 sürücünün ise ehliyetinin geçici olarak geri alındığı kaydedilen açıklamada, toplam 6 bin 519 trafik kural ihlalinin tespit edilerek işlem yapıldığı bildirildi.

Kaynak: AA