Bin 414 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapandı

Olumsuz hava koşullarının etkisi altında olan Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta bin 414 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Vatandaşlar, soba ve baca zehirlenmeleri ile ulaşımdaki aksamalara karşı uyarıldı.

Bitlis kent merkezinden – AA

Olumsuz hava koşulları Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta etkili olmaya devam ediyor. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Van kent merkezi ve ilçelerinde etkili olan kar ve tipi nedeniyle 550 yerleşim birimine ulaşım sağlanamazken, kar ve tipinin etkili olduğu Bitlis’te 580, Muş’ta 179 ve Hakkari’de de 105 köy yolu ulaşıma kapandı.

Bitlis’te yol açma çalışmasından – AA

Karla mücadele ekipleri, kapalı yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayının yaşanması tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği il merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının Van’da 3, Muş’ta 0, Hakkari ve Bitlis’te ise sıfırın altında 1 derece olması bekleniyor.

Ulaşım ve zehirlenmelere karşı uyarı

Bölge genelinde buzlanma olayı ve yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerde çığ tehlikesi bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bölge genelinde rüzgarın gece saatlerinde kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Bu nedenle vatandaşlara, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları yönünde uyarılar yapıldı.