Bin 811 kişiye sağlık çalışanına şiddetten hapis cezası

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 5 yıl içinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeniyle bin 811 kişiye hapis cezası verildiğini, 18 bin 358 kişinin soruşturmasının sürdüğünü belirtti.  

Fotoğraf: Arşiv/T24

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddeti soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Gürer, önergede “Son 5 yılda hastanelerde sağlık çalışanlarına karşı yaşanan şiddet olayları sonucunda ölen ya da yaralanan sağlık çalışanı sayısı kaçtır? Kaç kişi tutuklanmış olup kaç saldırgan ceza almıştır?” sorularını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yazılı yanıtlamasını istedi.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ve sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için idari, hukuki ve operasyonel tedbirlerin uygulamaya konulduğunu belirtti.

‘Güvenlik tedbirleri artırıldı’

Güvenlik görevlisi ve güvenlik kamerası sayısının artırılarak sağlık kuruluşlarında güvenlik tedbirlerinin artırıldığını belirten Koca, ilgili kanun maddesinde düzenleme yapılarak, ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda personelin talebi üzerine hukuki yardım yapılmasının sağlandığını ifade etti.

Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda yapılan düzenlemeleri de aktaran Koca, sağlık çalışanlarına yönelik işlenen kasten yaralama suçunun, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun ilgili maddesi kapsamında tutuklama nedeni varsayılan suçlar arasına alındığını, cezaların yarı oranında artırılması, hapis cezalarında erteleme hükümlerinin uygulanmaması ve tüm bu düzenlemelerin özel sağlık kuruluşlarını da kapsayacak şekilde genişletildiğini hatırlattı. 

Bakanlık bünyesinde şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına yönelik 14 Mayıs 2012 tarihinde “Beyaz Kod Birimi” kurulduğunu da anımsatan Koca, tüm sağlık çalışanlarının anında ulaşabilmeleri için 7 gün 24 saat hizmet veren ‘’Alo 113” telefon hattının tahsis edildiğini belirtti. Koca, bu şekilde şiddete uğrayan sağlık çalışanının Beyaz Kod başvurusunun anında alınıp hukuki sürecin ivedilikle başlatılmasının sağlandığını kaydetti. 

18 bin 358 kişinin soruşturması sürüyor

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sonucunda ölen ya da yaralanan sağlık çalışanlarıyla ilgili verileri açıklamayan Koca, şu bilgileri verdi:

“Aralık 2015- Eylül 2020 tarihleri arasında sağlık kurum ve kuruluşlarında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeni ile yapılan Beyaz Kod başvurularının 18 bin 358’ inin soruşturması devam etmekte olup, yargılaması sonuçlanan dosyalarda 3 bin 64 adli para cezası, bin 811 hapis cezası verilmiştir.”

Gürer: Şiddet tamamen ortadan kaldırılmalı

Koca’nın soru önergesine verdiği yanıtı değerlendiren Milletvekili Gürer, sağlık çalışanlarının özellikle pandemi sürecinde fedakarca görevlerini yerine getirdiklerine dikkat çekerek, “El üstünde tutmamız gereken sağlık çalışanlarına yönelik şiddet tamamen ortadan kaldırılmalı, hukuki ve idari tedbirler genişletilmelidir” dedi. 

Sağlık çalışanlarının fedakarlığının tüm çalışanların birlikte oluşturduğuna işaret eden Gürer, “Hastane Bilgi İşlem Çalışanları, Görüntüleme Merkez Çalışanları, Yemekhane ve Sosyal tesis çalışanları, Kiralık Araç Şoförleri, Güvenlik ve Ambülans Şoförleri gibi taşeron firma çalışanları Sağlık Bakanlığı kadrosuna alınıp, atama bekleyen binlerce sağlık mezununa da sağlık kurumlarında görev verilmelidir.” şeklinde konuştu.