Bingöl Belediyesi’nde 26 milyon TL zarara neden olan ‘ihale’ Meclis gündemine taşındı

HDP Milletvekili Aydemir, AKP’li Bingöl Belediyesi’nin Kamu İhale Kanununa aykırı ihalesi nedeniyle belediyenin 26 milyon TL zarara uğratılmasını TBMM gündemine taşıyarak, Bakan Soylu’ya “ihale ile ilgili yasal işlemler yapılmış mıdır?” diye sordu.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, AKP’li Bingöl Belediyesinin Kamu İhale Kanununa aykırı durumu tespit edilerek iptal edilen ihale nedeniyle ortaya çıkan zarara ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Aydemir, önergenin İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

‘5 milyon 656 bin TL ihale edilen iş hanının geri alınması 26 milyon TL’ye mal oldu’

Aydemir, önergenin gerekçesinde AKP’li Bingöl Belediyesi’nin bir önceki dönem parti yönetiminin, 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile sattığı belediyeye ait iş hanını geri almasının 26 milyon TL’ye mal olduğunu belirtti.  20 milyon TL’lik zararın faturasının Bingöl halkının cebinden çıktığını ifade eden Aydemir, şunları kaydetti:

Bingöl Belediyesi’ne ait, Genç Caddesi’nde bulunan iş hanı 2006 yılında dönemin AKP Belediyesi tarafından 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile satılmış, 91 iş yerinin bulunduğu  iş hanı kiracılarının ihale iptali talebiyle Elazığ İdare Mahkemesinde açtıkları dava sonucunda Kamu İhale Kanununa aykırılık tespit edilmiş ve ihalenin iptali kararı verilmişti. İhaleyi kazanan isimlerin Danıştay’a yaptıkları itiraz da 2013 yılında reddedilmişti.”

‘Belediye Başkanı 20 milyon TL zararın haberciliğini yaptı’

Danıştay’ın 2013 yılında iptal kararı verdiği tarihte dönemin AKP’li Belediye Başkanının yaklaşık 25 milyon TL’lik bir değeri tekrar Bingöl’e kazandırdığını ifade ettiğini aktaran Aydemir, “Bingöl halkının cebinden çıkarılan 20 milyon TL’lik zararın adeta haberciliğini yapmıştı. Belediye Başkanının yaptığı açıklama üzerine, ihaleyi kazanan isimler mahkemenin yolunu tutarak, iş hanının tapu devrinin dahi yapıldığını belirterek Bingöl 1. Asliye Hukuk Mahkemesine başvurup Belediye Başkanının bina bedeline ilişkin açıkladığı fiyatı referans göstererek, hisse bedellerinin tahsilini talep etmişlerdi.” diye belirtti.

‘Dava masraflarının da belediye tarafından ödenmesine hükmedildi’

Mahkemenin davalıların ihale bedeli olarak ödedikleri meblağın yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar verdiğini aktaran Aydemir, “Yine 1 milyon TL üzerindeki dava masraflarını da Bingöl Belediyesinin ödemesine hükmetmişti. Yerel Mahkemenin kararı Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nce de onanmıştı. İhaleye ödenen ana paranın yasal faizi ve dava masrafları belediyeye toplamda 26 milyon TL’ye mal olmuştur.” Aydemir, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Kamu İhale Kanuna aykırılığı tespit edilen ihale ile ilgili yasal işlemler yapılmış mıdır?
  • Söz konusu ihale ile ilgili dönemin Belediye Başkanından bir savunma alındı mı?
  • Bingöl Belediyesinin son üç döneminde benzer sıkıntıların yaşandığı görülmektedir. Bu durumların araştırılması ile ilgili bir çalışmanız oldu mu?
  • Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında yine benzer ihale yapılmış, ihalenin iptali sonucunda Bingöl Belediyesi müteahhitlere yaklaşık 20 milyon TL ödeme yapmaya mahkum edilmiştir. Bu dönemlerde Belediye Başkanlığı yapan kişiler hakkında bir soruşturma yapılacak mı?
  • Kişilerin yaptıkları usulsüzlükler ve yanlışlar sebebi ile zararın sürekli olarak yurttaşlara kesilmesi, bir denetimi elzem kılmıştır. Bingöl Belediyesinin yaptığı tüm ihaleler denetlenmeli ve Bingöl halkına bilgi verilmelidir. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?