Bingöl depreminde yaralanan çocuk Elazığ’a sevk edildi

Bingöl’de Kaynarpınar Köyü’nde dün meydana gelen depremde yaralanan Musa Yıldız adlı çocuk tedavisi için Elazığ’a sevk edildi.

Aynı bölgede dün hasar gören evlerin bu sabah meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkıldığı belirtildi.

Bakan Pakdemirli, depremde 105 ahırın yıkıldığını, 43 küçük baş ve 85 kanatlı hayvanın öldüğünü ifade etti.

Depremde yaralanan Musa Yıldız adlı çocuk Elazığ’a Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi Fotoğraf: AA

Bingöl’de merkez üssü Karlıova İlçesi’nde bu sabah meydana gelen 5.6 büyüklüğünde deprem, Adaklı ve Kiğı ilçelerinde de hissedildi. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Deprem nedeniyle Karlıova’nın Kaynarpınar (Liçik) köyü ile Adaklı İlçesi’ne bağlı Sevkar ve Kozlu köyleri ve Kiğı İlçesi’nin bazı köylerindeki evlerin duvarlarında çatlaklar oluştu.

Hasar gören evlerin yıkıldığı belirtiliyor

Dün yaşanan depremde hasar gören evlerin, bu sabah yaşanan 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkıldığı belirtildi. Vatandaşların panik olduğu deprem anı kameralara yansıdı.

Köylülerin bildirmesi üzerine bölgeye sevk edilen ekiplerin, hasar tespit çalışması başlattığı öğrenildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kaynarpınar Köyü’nde çadır kurdu. Deprem nedeniyle hasar gören evlere ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

105 ahır yıkıldı 43 küçük baş hayvan öldü

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre ise, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği İzmir’de depreme ilişkin açıklama yaptı. Pakdemirli’nin verdiği bilgilere göre; Bingöl Karlıova’da dün yaşanan depremde 105 ahır yıkıldı, 43 tane küçük baş hayvan, 85 tane de kanatlı hayvan öldü.

Pakdemirli, depremde hayvanların karşılanması ve afet bölgesi için yem desteği sağlanması kararı aldıklarını belirtti.

Depremde yaralanan çocuk Elazığ’a sevk edildi

Dün Karlıova’da 5,7 büyüklüğündeki depremde, Kaynarpınar köyünde yaşayan Yıldız ailesinin oturduğu evin bir bölümünün yıkılması sonucu yaralanan Musa Yıldız adlı çocuk, Bingöl Devlet Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından Fırat Üniversitesi Hastanesine sevk edildi.

Üzerine düşen molozlar nedeniyle başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan ve çocuk yoğun bakım servisinde tedavisi devam Musa Yıldız’ın sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

Musa Yıldız ve babası İsmail Yıldız Fotoğraf: AA

Tatil için geldikleri Bingöl’de depremi yaşadılar

Anadolu Ajansı’na konuşan Musa Yıldız’ın babası İsmail Yıldız, Kocaeli’de yaşadıklarını, tatil için 3 çocuğu ve eşi ile memlekete geldiklerini belirtti. Tatil için geldiği köyde bahçe işleriyle uğraştığı esnada depreme yakalandığını belirten Yıldız, daha sonra eve gittiğinde küçük oğlunun, evin yıkılan duvarının altında kaldığını öğrendiğini anlattı. Yıldız, deprem anına ilişkin şu bilgileri aktardı:

“Deprem anında ben yoktum evde, geldiğimde oğlumu hastaneye getirmişlerdi. Yanında annesi, anneannesi ve dayısı vardı. Depremde sadece oğlum yaralandı. O sırada yol kapalı olduğu için zamanında eve yetişemedim. Deprem anında duvarla birlikte baca yıkılıp çocuğun üstüne düşüyor. Böyle kötü bir deprem yaşadık, bundan dolayı da üzüntülüyüz.”