Bingöl Milletvekili Aydemir: Kaynarpınar’da tüm yapılar hasar gördü

Bingöl’ün Yedisu ve Karlıova ilçelerinde depremzedeleri ziyaret eden HDP Milletvekili Aydemir, Kaynarpınar Köyü’nde tüm yapıların, Elmalı Köyü’nde ise 70’den fazla evin hasar gördüğünü belirtti.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ve beraberindeki heyet depremzedeleri ziyaret etti Fotoğraf: @AvErdalAydemir

Merkez üssü Bingöl’ün Karlıova-Yedisu ilçeleri arasında olan Kaynarpınar Köyü’nde pazar günü saat 17.24’de 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem bölgesinde bir çok kerpiç evin yıkıldığı ve ağır hasar aldığı görüldü. İlçenin bazı caddelerinde ise çatlaklar oluştu. İlk depremde yaralar henüz sarılmamışken dün sabah yine Karlıova merkezli 5.6 büyüklüğünde ikinci deprem meydana geldi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ve HDP Bingöl İl Örgütü yöneticilerinin olduğu heyet, deprem bölgesine giderek incelemede bulundu. Heyet, hasarın yoğunlaştığı Yedisu ilçesine bağlı Dinarbey ve Elmalı köyleri ile Karlıova’ya bağlı Kaynarpınar (Liçik) köylerinde depremzedeler ile görüştü.

‘Elmalı’da 70’den fazla ev hasar gördü’

Milletvekili Aydemir, yaptıkları incelemede depremden en çok Elmalı Köyü’nün zarar gördüğünü belirtti. Elmalı Köyü ve köye bağlı mezralarda 70’den fazla evde hasar oluştuğunu söyleyen Aydemir, burada göçük altından kurtarılan depremzedelerden birinin durumunun ağır olduğunu, 3 kişinin ise hafif yaralı olduğunu belirtti. Aydemir, yararlıların tedavilerinin hastanelerde devam ettiğini kaydetti.

Elmalı’da hala enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Aydemir, enkaz altından çok sayıda hayvanın öldüğünü belirtti.

‘Kaynarpınar’da neredeyse sağlam yapı kalmadı’

Kaynarpınar Köyü’nde neredeyse sağlam yapının kalmadığına işaret eden Aydemir, hasar gören evlerin tehlike saçtığına dikkat çekti.

Öte yandan HDP’li heyet, Bingöl merkeze doğru yola çıktığı sırada yaşanan artçı depremler sırasında dağlardan kopan kayalıkların yolları kapatması ile yolda kaldı. Uzun bir süre yolda kalan heyet, Erzurum üzerinden Bingöl kent merkezine ulaştı.

Depremde 1 kişi ölmüş 18 kişi yaralanmıştı

İçişleri Bakanlığı, Bingöl’de 5.7 büyüklüğünde meydana gelen depremde 18 vatandaşın yaralandığını 1 güvenlik korucusunun hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise ekiplerle hasar tespit çalışmalarına “fiilen” başlanıldığını bildirmişti.